Matúš Vallo je primátorem hlavního města Slovenska Bratislavy čtyři roky a ve volbách, které proběhnou na konci října, se bude snažit post znovu obhájit. Při příležitosti návštěvy Prahy, kde se chce inspirovat v úpravách veřejného prostoru, poskytl HN rozhovor. Mluví v něm i o tom, kde všude se při vedení tamní radnice českým hlavním městem inspiroval. Volební období zvládl bez korupčního skandálu. „Prostě nekrademe. Nemůžu se zaručit za všech 900 zaměstnanců na magistrátu ani za několik tisíc v městských firmách, ale můžu se zaručit za svůj tým, který dělá zásadní rozhodnutí ve směřování Bratislavy,“ dodává Vallo.

HN: V roce 2019, tedy necelý rok od nástupu do funkce, jste serveru E15 řekl, že Bratislava je hodně pozadu oproti jiným evropským městům a že chcete hledat inspiraci v Praze. Co konkrétního jste za své čtyřleté působení ve vedení Bratislavy v našem hlavním městě našel?

Výhodou mladšího a menšího bratra, což Bratislava určitě je, je, že větší a starší bratr ho potáhne. Musím říct, že s vedením Prahy, hlavně s náměstkem pro rozvoj Petrem Hlaváčkem (kandiduje za STAN – pozn. red.) a s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) máme velmi dobré vztahy. Pomohli nám při mnoha věcech. Za vše zmíním Metropolitní institut Bratislavy, což je velmi důležitá nová organizace, která pomáhá s architektonickými soutěžemi, participuje na změně veřejného prostoru. A ta je kompletně namodelovaná podle vzoru pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Ředitel IPR Ondřej Boháč s kolegy nám byl vždy k dispozici a toho si velmi ceníme. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.