Existují náznaky, že se holokaust stal. Pokud ano, je třeba to vyšetřit. V rozhovoru s americkou stanicí CBS to řekl íránský prezident Ebráhím Raísí. Íránští politici holokaust dosud popírali, Írán neuznává ani existenci Izraele.

Raísí nyní míří do USA na zasedání Valného shromáždění OSN, kde má promluvit tento týden. Před odletem řekl novinářům, že nemá na programu sejít se s americkým prezidentem Joem Bidenem.

V rozhovoru se CBS, který byl natočený minulý týden v Teheránu a odvysílán v pondělí, dostal Raísí kromě jiného otázku, zda si myslí, že se holokaust stal. „Existují určité známky, že se stal. Pokud ano, pak by měli umožnit to vyšetřit a zkoumat,“ odpověděl.

Při odpovědi na dotaz, zda si myslí, že má Izrael právo existovat, převedl řeč k Palestincům. „Oni jsou realita, na existenci má právo lid Palestiny, který byl přinucený opustit domovy a vlast. Američané podporují, aby tento umělý režim (Izrael) zakořenil a byl zřízen,“ prohlásil Raísí.

Byl také dotazován na to, zda je Írán ochoten uzavřít dlouho vyjednávanou dohodu, která má umožnit návrat k dokumentu z roku 2015 o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Raísí řekl, že Írán bude požadovat záruky. „Pokud dostaneme záruky, pak se Američané z dohody (znovu) nestáhnou. Porušili své sliby a udělali to jednostranně. Řekli ‚Odstupujeme od dohody‘. Sliby jsou teď bezpředmětné,“ řekl prezident a zopakoval, že Írán nemá v úmyslu opařit si jadernou zbraň. USA od dohody s Íránem odstoupily v roce 2018 a Írán se jí pak přestal řídit.

Další otázka směřovala k muslimským státům – Maroku, Súdánu, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátům –, které v roce 2020 normalizovaly vztahy s Izraelem a uznaly ho. „Pokud stát podá ruku sionistickému režimu, stává se spoluviníkem jeho zločinů. A oni (představitelé států, které navázaly vztahy s Izraelem) vrážejí Palestině nůž do zad,“ dodal íránský prezident.