Členské země Evropské unie mohou k řešení energetických problémů i dalších potíží souvisejících s válkou na Ukrajině využít 225 miliard eur (zhruba 5,5 bilionu korun) z dosud nevyčerpaných půjček z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19. Uvedl to v pondělí místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Fond v celkové hodnotě 800 miliard eur je financován dluhopisy vydávanými Evropskou komisí. Byl spuštěn v loňském roce s cílem pomoci členským zemí EU v obnově po koronavirové krizi a v přechodu k ekologičtějšímu hospodářství. Namísto s důsledky pandemie se však nyní státy unie potýkají s nárůstem životních nákladů, který způsobilo prudké zdražení energie související s válkou na Ukrajině, napsala agentura Reuters.

"Členské státy mohou žádat o půjčky k financování dodatečných investic a reforem," uvedl Dombrovskis. Dodal, že tyto peníze lze použít k reakci na ruskou agresi i k financování reforem v rámci plánu REPowerEU ke snížení závislosti na ruské ropě. Upozornil, že vlády mohou rovněž požádat o úpravy již schválených výdajových plánů, protože podmínky, za kterých byly tyto plány sestavovány, se kvůli válce na Ukrajině změnily.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Válka na Ukrajině vedla v Evropě k výraznému zdražení plynu, v jehož důsledku prudce stouply také ceny elektřiny. Evropské země proto zavádějí různá opatření, aby zmírnily dopady vysokých cen energie na domácnosti i podniky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist