Sedmdesát let byla symbolem britského impéria královna Alžběta II. Její smrt tak přináší s tím spojené nové výzvy. Vrátí se například dřívější verze hymny God Save the King (Bůh ochraňuj krále) a vzhledem k tomu, že Karel III. má další dva mužské nástupce, bude tomu tak zase na hodně dlouho. Nejviditelnější bude nutná výměna všech britských bankovek, na kterých byla Alžběta vyobrazena jako první panovník v roce 1960, tedy osm let po nástupu na trůn. Británie tak nyní bude poprvé v historii řešit, co s penězi, na kterých je bývalá hlava státu.

Britská centrální banka už ve čtvrtek vydala prohlášení, že bankovky s královnou zůstávají stále platné. „Další informace ohledně existujících bankovek oznámíme po období smutku,“ uvedla. Období smutku obvykle trvá několik měsíců, po něm bude také Karel III. korunován.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.