Maďarsko hrozí, že zablokuje prodloužení některých sankcí, které po zahájení ruské invaze na Ukrajinu proti Rusku zavedla Evropská unie. Na svých internetových stránkách o tom píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda s odvoláním na několik nejmenovaných diplomatických zdrojů. Budapešť požaduje, aby sedmadvacítka ze sankčního seznamu vyřadila tři oligarchy.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána podle zdrojů RFE/RL chce, aby EU zrušila zákaz vstupu pro Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova a aby uvolnila jejich zablokovaný majetek. Velvyslanci členských zemí budou o prodloužení sankcí jednat ve středu, na prodloužení opatření pak mají čas do 15. září.
Na sankčním seznamu EU figuruje 1217 osob a 108 subjektů; na tom, kdo je na něm zařazen, je potřeba shoda všech unijních zemí.
EU ve svém úředním věstníku Usmanova označuje za "prokremelského oligarchu s mimořádné blízkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. Mluví se o něm jako "Putinově nejoblíbenějším oligarchovi", který sjednává obchodní záležitosti. Aven podle Bruselu "nejedná nezávisle na požadavcích prezidenta". Rašnikova EU popisuje jako "předního ruského oligarchu, který je majitelem a šéfem správní rady Magnitogorských železáren a oceláren. Tato společnost je jedním z největších daňových poplatníků v Rusku".
Spolupracovat s diktátory by dnes chtěl i Havel. Pokud by to pomohlo v boji proti Putinovi
RFE/RL píše, že se spekuluje o tom, že se Budapešť snaží využít otázku prodloužení sankcí jako nástroj k tomu, aby přiměla Brusel vyplatit jí peníze z unijních fondů, které zadržuje kvůli porušování principů právního státu. Maďarsko stále nezískalo peníze z unijního fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19. Jeho vláda také požaduje, aby humanitární organizace získaly výjimku a mohly spolupracovat s některými ruskými bankami, na které se vztahují sankce.
Maďarský premiér Orbán unijní sankce proti Moskvě kritizuje a tvrdí, že více ublížily ekonomice sedmadvacítky než té ruské, aniž by přitom pomohly Ukrajině. Orbán zaujímá z důležitých evropských politiků vůči Rusku nejvstřícnější postoj, přistoupil například na podmínku Moskvy, že jeho země bude platit za ruský plyn v rublech. Odmítá také, aby přes maďarské území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist