Indický premiér Naréndra Módí v pátek uvedl do služby první letadlovou loď domácí výroby. Plavidlo, které nese název Vikránt, má 1600 členů posádky a slouží pro 30 letounů, informovala agentura Reuters.

„Dnes se Indie připojila k těm zemím světa, které dokážou vlastní technologií vyvinout tak obrovskou letadlovou loď,“ uvedl Módí. „Je to symbol domácího potenciálu, domácích zdrojů a domácích schopností,“ dodal.

Indie začala 262 metrů dlouhou letadlovou loď Vikránt budovat v loděnicích v přístavu Kóčín na jihu země před 17 lety, na vodu bylo plavidlo spuštěno v roce 2013, poté následovala série testů. Premiér Módí dnes loď uvedl do služby v rámci oslav 75. výročí nezávislosti Indie.

Z letadlové lodi Vikránt by měly startovat především ruské bojové letouny MiG-29K, které již působí na letadlové lodi Vikramáditja, již Indie koupila od Ruska v roce 2004. Další stroje pro loď Vikránt by mohla dodat americká firma Boeing a francouzská společnost Dassault.

Indie patří k největším světovým dovozcům zbraní, v letech 2018 až 2021 na ně vynaložila 12,4 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters. Země se ale také snaží posílit vlastní výrobní kapacity poté, co se její klíčový dodavatel Rusko stal po napadení Ukrajiny terčem sankcí.

Posilováním zbrojních kapacit reaguje Indie mimo jiné na rostoucí rozpínavost Číny v Indickém oceánu a západním Pacifiku, píší tiskové agentury. „Bezpečnostní otázky v Indicko-pacifické oblasti a v Indickém oceánu byly příliš dlouho opomíjeny,“ podotkl premiér Módí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist