Čína se rozhodla podpořit svůj nárok na ovládnutí ostrova Tchaj-wan pomocí jídla. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchung-jing zveřejnila fotky ukazující, kolik je v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, restaurací nesoucích jména čínských provincií. Podle ní to znamená jediné: „Chuťové buňky nelžou. Tchaj-wan byl vždy součástí Číny. Dávno ztracené dítě se nakonec vrátí domů,“ napsala.

Snaha dokázat, že Tchaj-wan patří Číně, ale pro čínské ministerstvo zahraničí skončila fiaskem. Twitterový účet ministerské mluvčí doslova zaplavily posměšné komentáře. „V Číně je víc než 8500 restaurací KFC. Chuťové buňky nelžou. Čína byla vždy součástí Kentucky,“ vysmála se Číně například Morgan Ortagusová, bývalá americká diplomatka. Odkázala na název firmy KFC, tedy Kentucky Fried Chicken (Smažené kuře z Kentucky). 

Čína ostře zareagovala na návštěvu šéfky dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Odpověděla na ni obřím vojenským cvičením v bezprostřední blízkosti ostrova, při kterém její armáda použila i ostrou munici. Manévry měly podle původního oznámení skončit v neděli, Peking je ale prodloužil až do 15. srpna.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Také mezinárodní společenství uznává, že ostrov je právně součástí Číny. Odmítá ale, aby Peking dosáhl sjednocení násilím, tedy proti vůli Tchajwanců.

V době současného napětí v souvislosti s Pelosiové návštěvou ostrova zintenzivnila Čína své snahy ukázat, že Tchaj-wan je ve skutečnosti čínský a jeho obyvatelé nemají žádnou vlastní identitu. Čínská státní televize CCTV například zveřejnila video ukazující, že ulice v Tchaj-peji často nesou jména čínských měst či provincií. Záběry doprovázela tklivá píseň s tímto textem: „Mrak z vlasti je unášen na okraji nebe a neustále mě volá. Když začne dout lehký vánek, ozývá se hlas: ‚Vrať se, vrať se!‘“

Televize doprovodila video titulkem „Tady je každá ulice plna touhy po domově!“

Na Tchaj-wanu žije přes 20 milionů lidí. Současný stav vznikl poté, co na ostrov v roce 1949 uprchli čínští nacionalističtí vůdci, kteří na čínské pevnině prohráli občanskou válku s tamními komunisty. Na Tchaj-wanu se prohlásili za jediný legitimní čínský režim. Jejich vláda se postupně vyvinula až do dnešní zastupitelské demokracie – na rozdíl od pevninské Číny, která zůstává komunistickou diktaturou.