V atriu Rady EU v Bruselu, kde v roce 2009 visela Černého plastika Entropa, odhalilo Česko v úterý v podvečer uměleckou instalaci pro svoje druhé předsednictví EU. Obrovské puzzle z evropských států vystřídalo dvanáct koberců s květinovými motivy a tapiserie na zeď. Doplňuje je několik kusů nábytku s květinovým motivem.

Výtvarná instalace z recyklovaných materiálů má podle svých autorů upozornit na důležitost ochrany přírody a klimatu a zároveň ukázat význam umění v těžké době, kterou Evropané zažívají.

Díla pod názvem Flower Union vytvořila skupina desítky umělců pod vedením kurátora Národní galerie Michala Novotného. „Chtěli jsme být pozitivní, snoubit ekologii a vzájemnost, která je v létě na rozkvetlé louce,“ řekl při odhalení děl kurátor Novotný. Do kruhu rozmístěné květiny mají podle autorů symbolizovat jednotu v různorodosti, které se pokouší dosáhnout i sedmadvacítka evropských zemích, nyní pod českým vedením.

Jeden z koberců má tvar a barvy slunečnice a je tak symbolem solidarity s Ukrajinou čelící ruskému útoku. Tapiserie od Barbory Fastrové a Johany Pošové, která nově zdobí stěnu, kolem níž procházejí lídři EU během summitů, nese několik motivů včetně zrodu nového života, mateřství a člověka coby součásti přírody.

Umělecký koberec k CZ předsednictví

 

Dvacet metrů dlouhý a dva a půl metru vysoký nástěnný koberec vyplétaly samy autorky pět měsíců a použitý materiál je z recyklovaného plastu. „Odpad je svým způsobem také společenství. Chtěla jsem mu dát šanci na druhý život,“ řekla při vernisáži Barbora Fastrová.

Koberce s dominantní žlutou barvou a tapiserie s fantaskními motivy rozsvítily jinak studené prostory hlavních unijních institucí. Přesto návštěvníci při vernisáži vzpomínali na Entropu. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) označil květinové koberce za „nudu v Bruselu“.

 „Možná se ta ambice zdá na první pohled méně závažná než ta, která byla v roce 2009. Ale do současné doby možná patří ještě více,“ řekl ministr kultury Martin Baxa s odkazem na Černého Entropu, která satiricky zpodobňovala stereotypy spojované s jednotlivými unijními státy a byla částečně zakryta po protestech Bulharska.

Banner Ředitelé Evropy

Umělecký koberec k CZ předsednictví