Třináctiletý Tanzanec Erasto Mpemba kdysi – v roce 1963 – připravoval v rámci školního projektu zmrzlinu, nestíhal ovšem horkou směs dát vychladit. Dal ji tedy rovnou do mrazničky. Ke svému překvapení mu zmrzlina zmrzla dříve než jeho spolužákům. Zvídavý Mpemba se zkusil zeptat svého učitele fyziky, proč tomu tak je. Ten ho však odbyl s tím, že je to nesmysl a že zřejmě jde o nějakou absurdní „Mpembovu fyziku“.

Mládenec se ale nevzdal, a když na jeho škole přednášel britský fyzik Denis Osborne, zeptal se i jeho. Osborne odpověď neznal, uvedl však, že si to musí sám vyzkoušet. A takhle lidstvo znovuobjevilo zapomenutý jev, kterému se dnes říká Mpembův.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.