Rusko významně omezuje dodávky plynu do Evropy. Po snížení toku do Německa přes plynovod Nord Stream 1 nyní ruská strana oznámila slovenským plynárnám SPP krácení dodávek zemního plynu na pátek až o polovinu. Nižší dodávky ruského plynu oproti plánu zaznamenaly SPP už dříve v tomto týdnu, nebyly ovšem tak výrazné.

„Krácení dodávek o polovinu nás teď nepostihuje. Pracujeme s reálným rizikem, že se zastaví úplně,“ řekl na konferenci ITAPA 2022 generální ředitel SPP Richard Prokypčák. Dodal, že dodávky ruského plynu pro SPP klesly už ve středu, a to o desetinu, ve čtvrtek už výpadek dosáhl 34 procent. 

Státem kontrolovaná firma SPP, která je největším dodavatelem plynu na Slovensku, podle Prokypčáka díky novým kontraktům dováží plyn od Severního moře přes Německo a Českou republiku, kromě toho dostává i zkapalněný zemní plyn (LNG).

„Mým cílem je, aby domácnosti ani průmysl nebyly zasaženy,“ řekl Prokypčák. Dodal, že společnost pokračuje v doplňování zásobníků plynu, které chce mít naplněny do 10. července tak, aby země zvládla příští topnou sezonu.

Slovensko má nyní v zásobnících uloženo množství plynu, které odpovídá téměř třetině roční spotřeby země. Podle dostupných údajů jde o jeden z nejlepších výsledků v rámci EU.

Ještě více ruský Gazprom už od úterý snižuje tok plynu do Německa. Z původních 167 milionů kubíků by přes baltský Nord Stream 1 mělo téct jen něco okolo 67 milionů kubíků, což představuje pokles o 60 procent. Ruská strana argumentovala tím, že je to kvůli zpoždění oprav na turbínách. Jedna z nich byla renovována v Kanadě, která ji kvůli sankcím odmítá poslat zpět do Ruska. To ale neospravedlňuje až tak dramatický propad dodávek. I proto označilo Německo krok Gazpromu za politicky motivovaný. 

Kroky ruské firmy už dopadly i na další země. Z Německa již od středy neproudí žádný plyn do Francie, což francouzský provozovatel plynovodní soustavy dává do souvislosti s problémy kolem snížení dodávek Nord Streamem 1. Francie si ale chybějící plyn zajišťuje jinde, uvedla agentura Reuters.

Omezení dodávek plynu má dramatické dopady i na ceny této komodity na trhu. Od začátku týdne zdražil plyn na červenec zhruba o 60 procent. V návaznosti na to roste o desítky procent i cena elektřiny.

Je nutné říct, že Gazprom zatím vždy plnil dlouhodobé kontrakty, které měl se zákazníky uzavřené. Velká část ruského plynu se ale prodává na krátkodobých trzích. A tím, že klesne množství dodávek, Rusko vyvolává právě silný tlak na růst cen.

To vše v době, kdy se všechny státy snaží před zimou co nejvíce zaplnit své zásobníky. To se jim nyní velmi prodraží.