Ruská státní plynárenská společnost Gazprom už podruhé za dva dny snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa. Nově jím poteče jen 67 milionů krychlových metrů denně, o 60 procent méně, než minulý týden. Prudce na to reagovaly i ceny na burzách, za poslední dva dny vzrostly téměř o polovinu.

Opatření Gazpromu bude platit od čtvrtečního rána a firma ho opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení, informovala ve středu agentura DPA. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro export ruského plynu do Evropské unie, obvykle je schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně.

Zpráva o opětovném omezení přepravní kapacity vedla k dalšímu růstu cen plynu v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu TTF v Nizozemsku se po 17. hodině vyšplhala až na 121 eur za jednu megawatthodinu. Před pár dny to bylo jen okolo 80 eur za MWh. Obchodní den pak skončil na 116 eurech.

První omezení oznámil Gazprom v úterý, když snížil kapacitu plynovodu o 40 procent, respektive na maximálních 100 milionů krychlových metrů plynu denně. Opatření zdůvodnil zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck ve středu ale tento krok Gazpromu označil za politicky motivovaný.

Nové opatření snižuje dodávky o dalších 33 procent. Německý úřad pro regulaci energetických sítí uvedl, že vyhodnocuje možné důsledky tohoto opatření. Dodal nicméně, že dodávky plynu v Německu zůstávají zabezpečené.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Paralelně s plynovodem s ním vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2. Německo ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu zprovoznění tohoto projektu zablokovalo.

Situace kolem dodávek ruského plynu se letos zkomplikovala v důsledku ruského útoku na Ukrajinu. Gazprom v květnu oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Italská energetická společnost Eni ve středu oznámila, že objem zemního plynu přepravovaného z Ruska do Itálie klesl proti úterý asi o 15 procent. Gazprom svého italského partnera o snížení objemu informoval, důvody ale nesdělil, napsala agentura Reuters.