Čína dosáhla pokroku ve vývoji nových jaderných zbraní, má je ale pouze pro sebeobranu a nikdy je nepoužije jako první. Řekl to v neděli podle agentury Reuters čínský ministr obrany Wej Feng-che na bezpečnostní konferenci v Singapuru, jíž se účastní ministři či jejich zástupci ze tří desítek zemí asijsko-pacifické oblasti.
„Čína vyvíjí své kapacity přes pět dekád. Je fér přiznat, že jsme dosáhli působivého pokroku,“ řekl Wej. Politika Číny je podle něj v této věci neměnná. „Máme je pro sebeobranu. Nebudeme první, kdo je použije,“ dodal s tím, že cílem Pekingu je zabránit jaderné válce.
O zrychlování rozvoje jaderného arzenálu Číny hovořila i zpráva amerického ministerstva obrany z loňského podzimu. Podle ní se Peking snaží „modernizovat, diverzifikovat a rozšiřovat“ svou jadernou techniku. V roce 2027 by mohla nejlidnatější země světa podle Pentagonu disponovat 700 nukleárními hlavicemi a do konce dekády by jich mohla mít 1000. To by ale stále byla jen necelá pětina současného amerického jaderného arzenálu.
Třídenní fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapuru v neděli končí. V pátek se na okraj této konference setkal Wej i s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a v sobotu na ní prostřednictvím videopřenosu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten mimo jiné zdůraznil, že výsledek války Ruska proti Ukrajině se dotkne nejen jeho vlasti, ale i budoucího mezinárodního uspořádání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist