Polsku měl vypršet kontrakt na dodávky ruského plynu na konci letošního roku. Válka na Ukrajině a úspěšně dokončované projekty nových plynový propojení umožňují Varšavě se od dodávek ruského plynu odpojit už nyní. „Od konce dubna žádný plyn z východu neodebíráme,“ řekl Piotr Naimski, zvláštní zmocněnec polské vlády pro strategickou energetickou infrastrukturu v rozhovoru pro list Dziennik Gazeta Prawna.

Podobně se snaží ruské dodávky, na nichž je dosud stoprocentně závislé, nahradit i Slovensko. To spustí během léta nové plynové propojení právě s Polskem a zároveň si největší slovenský obchodník s plynem SPP zajistil dodávky zkapalněného plynu LNG z různých zdrojů. Minulý týden podepsali Slováci smlouvy také na dodávky z Norska. „Slovensku se podařilo snížit závislost na dodávkách ruského plynu o 65 procent,“ řekl v pátek slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se