Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita, zemřelo nejméně 19 dětí a dva dospělí. S odvoláním na místní úřady o tom ve středu informovala agentura AP. Agresora zabili policisté, uvedl guvernér Texasu Greg Abbott. Dva muži zákona byli podle něj během přestřelky zasaženi, ale jejich ranění nejsou vážná. Motiv činu zatím není známý.

Agresor, Salvador Ramos, si podle senátora státu Texas Rolanda Gutierreze po dovršení věku 18 let koupil dvě útočné pušky. Než zamířil do školy, zabil svou babičku, uvedl dále místní politik. Není jasné, zda výčet obětí zahrnuje i samotného střelce. Jednou z mrtvých dospělých je učitelka Eva Mirelesová. Některá média uvádí, že oba mrtví dospělí byli učitelé. Ramos na sociálních sítích dříve naznačil, že se schyluje k útoku. „Děti by si měly dát pozor,“ napsal.

Pete Arredondo, který vede oddělení místní policie, uvedl, že do dotčené základní školy chodí žáci druhé až čtvrté třídy. V amerických školách tyto ročníky obvykle tvoří děti ve věku od sedmi do deseti let. Děti byly ve škole poslední týden před letními prázdninami.

„Jako národ se musíme ptát, kdy se proboha postavíme lobby výrobců střelných zbraní? Kdy proboha uděláme to, co je třeba udělat?“ reagoval na střelbu americký prezident Joe Biden. Jako připomínku tragédie nařídil vyvěsit vlajky do 28. května na půl žerdi až do západu slunce. „Už toho bylo dost,“ konstatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala k regulaci zbraní.

Předminulou sobotu jiný 18letý střelec bílé pleti v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zabil deset lidí. Z celkových třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Biden tento čin označil za rasistické řádění a případ vnitřního terorismu.

Přehled nejtragičtějších případů střelby na školách v USA za posledních 20 let (řazeno podle počtu obětí)
 • 32 obětí - 16. dubna 2007 - Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec spáchal sebevraždu.
 • 26 obětí - 14. prosince 2012 - Na základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.
 • Nejméně 21 obětí - 24. května 2022 - Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita, zemřelo nejméně 19 dětí a dva dospělí. Agresor, Salvador Ramos, si podle senátora státu Texas Rolanda Gutierreze po dovršení věku 18 let koupil dvě útočné pušky. Než zamířil do školy, zabil svou babičku, uvedl dále místní politik. Není zatím jasné, zda výčet obětí zahrnuje i samotného střelce.
 • 17 obětí - 14. února 2018 - Při střelbě na střední škole v Parklandu na jihu Floridy přišlo o život 17 lidí. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela, prokuratura pro něj u soudu žádá trest smrti.
 • 10 obětí - 18. května 2017 - Při střelbě v jedné ze tříd střední školy ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od texaského Houstonu, zemřelo nejméně osm lidí. Pachatelem byl student, kterého policisté zadrželi. Nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích trubkových náloží, které údajně útočník vhodil do dvou tříd.
 • Devět obětí - 1. října 2015 - Při střelbě v areálu vyšší odborné školy v americkém státě Oregon zemřelo deset lidí včetně střelce, dalších sedm jich bylo zraněno. Šestadvacetiletý Chris Harper Mercer měl u sebe šest legálně pořízených zbraní a dalších sedm se našlo u něj doma; spáchal sebevraždu poté, co se dostal do přestřelky s policisty.
 • Sedm obětí - 21. března 2005 - Celkem deset lidí zemřelo v indiánské rezervaci v Red Lake v americkém státě Minnesota. Student místní střední školy Jeffrey Weise zabil doma svého dědečka a jeho přítelkyni a v areálu školy zastřelil pět svých spolužáků, strážce, učitelku a nakonec sám sebe.
 • Sedm obětí - 2. dubna 2012 - Bývalý student korejského původu One Goh (43) postřílel sedm lidí na soukromé vysoké škole v Oaklandu v Kalifornii. Motivem byla pomsta pracovníkům školy i bývalým studentům za to, že s ním údajně špatně zacházeli. Policisté ho po činu zadrželi. Soud v roce 2013 konstatoval, že není duševně v pořádku a upustil od procesu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist