Od zvláštní zpravodajky – Nestane se každý den, že se potkají hned tři američtí prezidenti a jejich manželky. Poslední rozloučení s bývalou ministryní zahraničí a pražskou rodačkou Madeleine Korbel Albrightovou ale takovou příležitostí bylo. Do Washingtonu DC ji přijeli vzdát poctu i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo bývalí velvyslanci v USA Petr Kolář a Michael Žantovský.

„Znali jsme se více než 35 let a poslední roky jsme si každou neděli volali,“ vzpomínal během letu z Prahy do Washingtonu Žantovský. Vůbec první žena na postu americké ministryně zahraničí nebyla jen jeho spolupracovnicí a kolegyní, ale také rodinnou přítelkyní. „Poslední rozloučení je příležitost k truchlení, ale je to také oslava úžasného a nádherného života, který Madeleine vedla,“ doplnil ředitel Knihovny Václava Havla jedenáct tisíc metrů nad Atlantikem pro redakci HN a Aktuálně.cz.

Stejně jako Žantovský ani Kolář se neubránil úsměvu, když na první dámu světové diplomacie vzpomínal. „Madla byla krásný člověk,“ popsal. I pro něj a zvlášť pro jeho zesnulou manželku byla Albrightová velkou podporou, protože chápala, jak těžké je být ženou diplomata. Její otec Josef Korbel sloužil v exilové vládě v Londýně a byl také vyslanec na Balkáně, než po roce 1948 s rodinou emigroval do Spojených států. „Teď už nejspíš s mou ženou mastí karty,“ smál se současný poradce předsedy Senátu.

Jako poslední ve Spojených státech Albrightovou jménem České republiky navštívil bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Jako nejvýše postavený zástupce Česka se s ní nyní rozloučil Miloš Vystrčil. „Je to divný pocit, ale zároveň je to pocta a povinnost. Když v cizině existuje člověk, který i když nemusí, tak zemi, kde se narodil, ale která toho pro něj moc neudělala, dál pomáhá, je třeba to ocenit,“ říká Vystrčil.

Pohřeb se odehrál ve středu v Národní katedrále ve Washingtonu, jejíž novogotický majestát dodával celé události na důstojnosti. Vchod zdobily pouze dva smuteční věnce, jeden od amerického Senátu a druhý od Sněmovny reprezentantů. Atmosféru pak dokreslovaly decentní bílé květy rozmístěny po katedrále. Rodina totiž hosty dopředu žádala, aby místo květin přispěli na některou z nadací, které Albrightová založila a které nesou její jméno.

Politička světové formátu

Sál pro 1400 lidí byl zcela zaplněn smutečními hosty v černých respirátorech. Nechyběli mezi nimi manželé Obamovi, Nancy Pelosiová, Mitch McConnell, český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), senátoři, kongresmani, diplomaté, bývalí američtí ministři, delegace z Kosova nebo Kolumbie, ale i bývalé ministryně zahraničí, kterým Albrightová otevřela dveře do vrcholné politiky. Řada žen si na klopu připnula brož, jako symbolický odkaz na doplněk, kterým se Albrightová stala pověstná. Její tři dcery měly identickou brož letícího ptáka, každá jiné barvy.

Odkaz Madeleine Albrightové odrážely i samotné smuteční proslovy. „Ve 20. a 21. století neměla svoboda většího obhájce než Madeleine Albrightovou,“ zahájil na úvod prezident Joe Biden. Albrightová byla ženou, která až do posledních okamžiků života hýbala světovou politikou. Všichni řečníci své řeči vztahovaly k současné válce na Ukrajině a tomu, jak bývalá ministryně zahraničí podporovala americkou vládu k ráznějším krokům vůči Rusku. Nejen Joe Biden, ale i oba manželé Clintonovi upozorňovali, jak právě nyní oceňujeme silné NATO, které Albrightová pomohla vytvořit.

Stejně tak v podstatě všichni řečníci zmínili bývalého českého prezidenta Václava Havla a jeho přátelství s Madeleine Albrightovou. „Vrhal světlo na ta nejtemnější místa a neustále nám připomínal závazky, které máme jeden vůči druhému,“ citoval Biden z projevu Albrightové, který pronesla na Havlově pohřbu. Podle Bidena by se ale totéž dalo říci i o ní.

Odkazem na její české kořeny byla i hudba hned z úvodu ceremoniálu. Kromě žalmů nebo pro Američany typické Amazing Grace totiž zazněly i Slovanské tance od Antonína Dvořáka i jeho Novosvětská symfonie.

Tango i macarena

Anna, Alice a Kate, tři dcery Madeleine Albrightové, na pohřbu promluvily společně. Svěřily se s několika osobními vzpomínkami a chvílemi stěží překonávaly dojetí. „S mámou radost a slzy nebyly nikdy úplně odděleny,“ dodaly a jako by tím popsaly celou atmosféru středeční události.

Katedrálou několikrát zazněl smích, například když Biden popisoval, jak Albrightová učila na půdě OSN ostatní diplomaty tančit macarenu, když Bill Clinton vzpomínal, jak se jeho ministryně ztratila v Buenos Aires, a nakonec ji našli, jak tančí tango, nebo když Hillary Clintonová popsala, jak Albrightová získala nabídku účastnit se pořadu Dancing with the Stars, americké verze Stardance.

Právě bývalá ministryně zahraničí a blízká přítelkyně Albrightové Hillary Clintonová svým projevem publikum uchvátila a vysloužila si hned dva potlesky. „Jak Madeleine řekla, existuje zvláštní místo v pekle pro ženy, které nepodporují jiné ženy. Teď by se ale měli připravit andělé, protože netuší, co je čeká,“ Clintonová tím odkazovala na větu, kterou ji Albrightová podpořila v její prezidentské kampani, ale nakonec se za ni veřejně omlouvala.

Michael Žantovský během smutečního aktu na žádost rodiny doprovázel rakev symbolicky za Českou republiku a po obřadu ještě promluvil na počest Albrightové v United States Institute of Peace. „Je to pro mě obrovská čest, ale jsem z proslovu nervózní. Není to úplně tradiční řeč, ale to nevadí, neříkám to pro ostatní, říkám to Madeleine.“

Pohřbu se účastnil také Radim Dragomaca, který do Spojených států přišel jako desetileté dítě s matkou z Opavy v roce 1996. Po obřadu pro HN a Aktuálně.cz uvedl, že Albrightová byla jednou z nejvýznamnějších ministryň zahraničí. „Znamená mnoho nejen pro mě, ale i pro česko-americkou komunitu. Symbolizovala to nejlepší z obou zemí i pouto mezi oběma kontinenty. Myslím, že poslední měsíce nám ukázaly, jak důležité toto pouto je,“ shrnul tak hned po posledním rozloučení slova významných politiků a političek.