V těchto jarních dnech slaví celý křesťanský svět své nejvýznamnější svátky. V takové dny nejsem doma – Velikonoce jsou u nás rodinným svátkem. Celá moje rodina se schází u svátečního stolu. Maminka, teta a babička pečou velikonoční koláčky, tatínek s dědou grilují. Povídáme si, sníme, spřádáme plány do budoucna...

Letos tomu tak bohužel nebude. Moje rodina je rozptýlena po Evropě. Babička, dědeček a rodina tety jsou v charkovské oblasti. Můj mladší bratr je na západní Ukrajině. A my jsme v České republice. Ale i přesto věřím, že se celá moje rodina brzy zase sejde u stolu a všichni budou živí a zdraví.

Ale zpět k současnosti. Jelikož jsme pravoslavní křesťané, budeme slavit Velikonoce až 24. dubna. Češi jsou naopak katolíci nebo protestanti, proto mají velikonoční svátky o týden dříve. Bylo pro nás velmi zajímavé sledovat přípravy na oslavy v našem městě. Školáci vyráběli různé věci, malovali vajíčka, vyřezávali kuřátka a zajíčky. Výlohy a dvorky domů zdobí stromy, na kterých visí barevné kraslice. V našem městě se v neděli konaly různé slavnostní akce. Šli jsme na hrad. Pro děti tam měli připravenou zajímavou soutěž, kde hlavní cenou bylo velké čokoládové vajíčko. Všichni lidé byli velmi přátelští.

V pondělí ráno klepala na bránu veselá chlapská společnost. Maminka k nim šla a prošla obřadem „omlazení“ vrbovými proutky. Kluci slíbili, že máma bude nyní vždy mladá a zdravá. Na oplátku je pohostila fíky, protože nevěděla, že musí malovat vajíčka. Uděláme to v sobotu. Pak jsem se dočetla, že taková zajímavá tradice existuje už mnoho staletí a je výhradně česká.

V pátek před velikonočními svátky k nám přijela celá rodina, která nám pohostinně nabídla bydlení v jejich domě. Šli jsme do restaurace, protože nejstarší členka rodiny, paní Irena, měla jmeniny. A pak všichni přišli domů na kávu s lahodným dortem, který upekla Světlana. A opět, stejně jako poprvé, jsme u stolu komunikovali třemi jazyky – ale česky jsem už rozuměla lépe, protože tuto řeč studuji na kurzech na radnici obce.

Před setkáním s paní Irenou jsme byli velmi nervózní, ale ukázalo se, že je to velmi přátelský a milý člověk. Upřímně jsme jí děkovali za možnost žít bez všudypřítomných výbuchů a požárů. Užili jsme si krásný den s těmito fantastickými lidmi.

A tento týden se budeme připravovat na Velikonoce my. Maminka nám napeče, zapálí svíčku a pomodlí se za naši rodinu a naši zemi. Věřím, že brzy zavládne mír a budeme se moci vrátit domů!

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist