Slovenská policie ve středu obvinila expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka z trestných činů založení a zosnování zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství. Kaliňák byl také zadržen, s vazebním stíháním Fica, který je nyní poslancem, musí souhlasit parlament.

Třetím středečním obviněným je advokát Marek Para, který je známý jako obhájce kontroverzních osob a také svými kontakty s představiteli Ficovy strany Směr – sociální demokracie.

Obvinění souvisí s kauzou Očistec, která se týká korupce a zneužívání policie v době, kdy byl Směr-SD u moci.

Podle informací deníku SME se obvinění týká sbírání špíny na vítěze parlamentních voleb, expremiéra a současného ministra financí Igora Matoviče a bývalého prezidenta Andreje Kisku. Obvinění má být postavené i na šifrované komunikaci Mariana Kočnera v aplikaci Threema. Kočner je podezřelý z objednání vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Hlavou skupiny byl podnikatel Norbert Bödör, který si právě s Kočnerem psal a nazýval Fica „šéf“. Stíhaný je také bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, ve vazbě jsou i další někdejší ředitelé elitních policejních složek.

Tato skupina měla podle exšéfa daňových kriminalistů Ĺudovíta Makóa tři cíle. „Prvním bylo udržet politickou moc strany Směr, zejména eliminovat politické soupeře,“ uvedl pro deník SME. Druhým mělo být podle Makóa obsadit všechny důležité nejvyšší pozice v bezpečnostních složkách a třetím vydělat peníze.

Fico na své stíhání reagoval s tím, že jde podle něj jen o politickou mstu a snahu zlikvidovat předsedu nejsilnější opoziční strany. „Už jen seznam poškozených je důkazem nad důkazy, že jde o politický revanš. Jsem obviněn proto, že jsem nahlas hovořil o daňových podvodech Matoviče a Kisky,“ uvedl Fico ve svém prohlášení.

Ficův Směr-SD je podle posledního průzkumu agentury Focus z tohoto měsíce s 15 procenty na druhém místě za hnutím Hlas expremiéra Petera Pellegriniho, které se od Směru oddělilo. Fico je v současnosti jedním z nejhlasitějších kritiků vlády, slyšet byl hlavně kvůli obranné dohodě se Spojenými státy, na základě které budou američtí vojáci moci využívat dvě slovenská vojenská letiště. Opoziční strany tvrdily, že dohoda ohrozí suverenitu země. Fico chce také vyhlásit referendum o předčasných volbách, pro něž už začal sbírat podpisy.