Se švédskou bezpečnostní expertkou Elisabeth Braw o tom, kde hledat inspiraci k budování národní odolnosti.
Státem, který tradičně klade důraz na osvětu, co se týče připravenosti na válku a krizové situace, je Švédsko. Je to kvůli tomu, že nikdy nebylo členem NATO a zároveň sousedí s Ruskem?
Ano, Švédsko bylo během studené války neutrální a je to navíc relativně malá země, v takové situaci musíte k vlastní obraně napnout všechny síly. Základní myšlenkou strategie bylo, že každý může přispět k bezpečí v zemi.
Tím by se měla ostatně řídit každá země i nyní. Představa, že to za nás všechno zařídí armáda, je naivní. Obzvlášť dnes, když si vezmeme hrozby kybernetických útoků, dezinformací, útoky na soukromé firmy atd. Tady všude hraje individuální aktivita velikou roli, a právě na ni kladlo Švédsko během studené války velký důraz. Tehdy v zemi existovala řada dobrovolnických asociací: řidičů, trenérů psů, radiooperátorů apod., do jejichž činnosti jste se mohli zapojit a trénovat, jak byste pomáhali armádě v případě války. Je to chytré, protože to lidem dávalo důležitý pocit, že vědí, co v případě krize dělat, a že jsou užiteční. Švédská vláda také například posílala letáky „Pokud by přišla válka“, kde byly rady, co v takové situaci dělat. Vláda také vytvořila seznam soukromých podniků, které byly klíčové pro chod státu – mohlo jít o zbrojařské závody, ale třeba i mlékárny. Některým z nich pak zaplatila třeba výstavbu podzemních hal, aby mohly fungovat bezpečněji. Vznikl i seznam profesí nezbytných pro chod státu, jako například policistů, zdravotníků nebo třeba zaměstnanců školek, a byly vytvořeny plány, jak by se během války měli dál chovat, aby stát mohl fungovat. Tito lidé by také jen tak nemohli zemi opustit.
Hlavní komentář:
Kam patříme s Petrem Fialou. Cesta českého premiéra od maďarského plotu do ostřelovaného Kyjeva.
Téma:
Jak porazit Putina. Co potřebuje Ukrajina k vítězství a jak Evropa mění svou obranu.
Hlavou doma, nohama v Česku. První dny čtyř ukrajinských rodin v novém světě.
Moldavsko pod náporem. Nejchudší země Evropy zvládla první uprchlickou vlnu z Ukrajiny a řeší, zda do ní přijde válka.
Rozhovor – Lednička nakonec porazí televizi. S ruským ekonomem Sergejem Gurijevem o síle sankcí, vládní propagandě a odpovědnosti Rusů za válku proti Ukrajině.
Tři muži v Kyjevě. Český, polský a slovinský premiér odjeli podpořit Ukrajinu pod ruskou palbou.
Civilizace:
S raketou hrdiny Tintina. Začíná návrat člověka na Měsíc, agentuře NASA pomůže Elon Musk.
Kultura:
Takoví normální mafiáni. Od premiéry Kmotra uběhlo 50 let. Odkud se bere jeho pověst nejlepšího amerického filmu v dějinách a proč by už dnes nemohl vzniknout?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.