Kontrolní zařízení v bezmála dvou desítkách polských řídicích centrech železniční dopravy ve čtvrtek brzy ráno postihla závažná porucha. Dálkové i lokální vlaky kvůli tomu nabírají i několikahodinová zpoždění, některé spoje dopravci zrušili úplně, píší polská média. Podle zjištění serveru Onet.pl úřady ověřují, zda se železnice nestala terčem kybernetického útoku. Výpadek se netýká jen Polska, ale má globální charakter, uvedl polský ministr dopravy Andrzej Adamczyk.

Po několika hodinách úřady zjistily, že rozsáhlé výpadky na železnici v Polsku, Itálii i Asii způsobila softwarová chyba v systémech dodaných firmou Alstom. Na opravě se podle agentury AFP pracuje.

„Dnes ve čtvrtek 17. března kolem čtvrté hodiny ráno zaznamenala železniční síť výpadky kontrolních zařízení ve více než desítce řídicích center,“ píše se v prohlášení železnice. Porucha se týká 19 z 33 místních středisek.

Server Onet.pl uvedl, že výpadek řeší pracovníci polského dopravce PKP společně s vládním týmem pro kybernetickou bezpečnost. Experti čekají na analýzu železnice.

„Problém není omezen na Polsko a má globální charakter,“ napsal na Twitteru Adamczyk a ujistil, že v současné době nehrozí žádné ohrožení železniční dopravy. „Železniční síť je bezpečná,“ dodal ministr.

Rozsah výpadků je téměř celostátní, pokrývá okolo 820 kilometrů železnice, uvedl na tiskové konferenci Miroslaw Skubiszyński z vedení PKP. Je podle něj jasné, že některé spoje vůbec nebudou nasazeny. Onet.pl píše, že byla mimo jiné přerušena železniční doprava mezi hlavním nádražím v severopolské Gdyni a nádražím v nedalekém Gdaňsku. Noční vlak ze Štětína do Varšavy nabral až tříhodinové zpoždění, v Katovicích se čeká až dvě hodiny.

Na české železnici zatím podobné problémy jako v Polsku nejsou. „Správa železnic v tuto chvíli nezaznamenala žádné potíže,“ řekla ČTK kolem 10:30 mluvčí správy Radka Pistoriusová.