Po ruské invazi na Ukrajinu uvízly v thajských letoviscích tisíce ruských turistů, kteří kvůli sankcím a zrušeným letům nemohou zaplatit účty ani se vrátit domů. Konflikt narušil plány obnovy turistického průmyslu této země v jihovýchodní Asii, která před pandemií hostila více návštěvníků z Ruska než kterýkoli z jejích sousedů, napsala agentura AP.

V provinciích Pchúket, Suráttchání, Krabí a Pattája, které jsou oblíbenými přímořskými letovisky, uvízlo kromě tisíce Ukrajinců také asi 6500 ruských turistů, řekl šéf thajského úřadu pro cestovní ruch Jutchasak Supasorn.

V únoru zaregistrovalo thajské ministerstvo zdravotnictví 203 970 příjezdů do země, z toho 8,6 procenta byli Rusové, kteří tak zastupují největší podíl ze zahraničních turistů. Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února se jejich počet notně snížil.

Nicméně řada z nich musela zůstat. Letecké společnosti, které přestaly létat do Ruska, jim ruší lety. Nefungují jim ale ani kreditní karty vydané společnostmi, které se připojily k sankcím proti Moskvě, například karty Visa nebo Mastercard. Někteří z ruských turistů také raději svůj návrat odkládají.

„Existují letecké společnosti, které do Ruska stále létají, ale s přestupem v jiné zemi. Snažíme se pro ně vyhledávat lety,“ uvedl Jutchasak. I když byly téměř všechny přímé lety z Ruska pozastaveny, spojení jsou stále k dispozici prostřednictvím hlavních blízkovýchodních dopravců.

Mnozí Rusové mají hotovost a ti, kteří mají kreditní karty UnionPay, které vydává čínská společnost poskytující finanční služby, je stále mohou používat. Platby kryptoměnou nejsou povoleny.

Thajská vláda nabídla bezplatné prodloužení víz o 30 dní a snaží se najít levné alternativní ubytování pro lidi, kteří jsou nuceni zůstat delší dobu.

Problémy spojené s válkou na Ukrajině zmenšily naději Thajska na hospodářské oživení. Úřady doufají, že pandemie covidu-19 do července odezní, přestože počet denních případů je v současné době kvůli variantě omikron rekordní. Thajské úřady očekávají, že ještě letos zruší většinu karanténních a testovacích opatření, což by usnadnilo vstup zahraničních turistů do země.

Thajsko, které v roce 2019 navštívilo 40 milionů turistů, pandemie nemoci covid-19 tvrdě zasáhla. Země ztratila tři miliony pracovních míst souvisejících s turistickým ruchem a roční příjmy v odhadované výši 50 miliard dolarů (asi 1,15 bilionu korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist