Od našeho zpravodaje z Londýna – Země Visegrádské skupiny budou potřebovat solidaritu ostatních států EU ohledně přijímání uprchlíků. Premiéři Česka, Polska, Slovenska a Maďarska se na tom shodli v Londýně na úterním společném jednání s šéfem britské vlády Borisem Johnsonem. „Ta debata se otevře už teď na pařížském jednání Evropské rady. Těch lidí, kteří utíkají z Ukrajiny, je obrovské množství. Je část zemí EU, která si musí poradit s tím náporem, který roste v řádu hodin,“ uvedl český premiér Petra Fiala po skončení schůzky.

Ještě před jednáním Fiala řekl, že mezi jednotlivými zeměmi jsou i v současné krizi způsobené válkou na Ukrajině značné rozdíly. Hlavně Maďarsko odmítá pomáhat Ukrajině jak humanitárně, tak dodávkami zbraní a vojenského materiálu.

Premiéři se přesto shodli na nutnosti dalších sankcí vůči Rusku včetně diplomatické izolace. Země V4 chtějí také snížit energetickou závislost na Rusku a posílit spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti. Británie už v úterý oznámila, že postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů do konce roku 2022. EU by se ještě tento týden měla dohodnout, že letos sníží dodávky ruského plynu o dvě třetiny a postupně se zbaví závislosti na surovinách z Ruska úplně.

Fiala se setkal s Johnsonem i na bilaterální schůzce. Jednání označil za velmi produktivní s tím, že hodně věcí vidí velmi podobně. „Potkali jsme se poprvé a musím říct, že to bylo velmi přátelské. Vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británii jsou dlouhodobě velmi úzké a bavili jsme se o tom, jak v nich pokračovat,“ řekl premiér. S Johnsonem si prý na závěr schůzky vyměnili telefonní čísla, aby mohli zůstat ve spojení. 

Odpoledne Fiala položil věnec u památníku bitvy o Británii a uctil tak památku českých letců, kteří bojovali v královském letectvu. Podle brigádního generála Vlastimila Berana šlo o premiérovu vlastní iniciativu. „Pan premiér měl podrobné znalosti o památníku, věděl i to, kolik našich letců se bitvy o Británii zúčastnilo,“ uvedl generál pro HN.

V Londýně Petr Fiala také uctil památku 88 českých letců, kteří bojovali v bitvě o Británii.
V Londýně Petr Fiala také uctil památku 88 českých letců, kteří bojovali v bitvě o Británii.
Foto: Úřad vlády ČR