Od našeho zpravodaje z Londýna – Země Visegrádské skupiny budou potřebovat solidaritu ostatních států EU ohledně přijímání uprchlíků. Premiéři Česka, Polska, Slovenska a Maďarska se na tom shodli v Londýně na úterním společném jednání s šéfem britské vlády Borisem Johnsonem. „Ta debata se otevře už teď na pařížském jednání Evropské rady. Těch lidí, kteří utíkají z Ukrajiny, je obrovské množství. Je část zemí EU, která si musí poradit s tím náporem, který roste v řádu hodin,“ uvedl český premiér Petra Fiala po skončení schůzky.
Ještě před jednáním Fiala řekl, že mezi jednotlivými zeměmi jsou i v současné krizi způsobené válkou na Ukrajině značné rozdíly. Hlavně Maďarsko odmítá pomáhat Ukrajině jak humanitárně, tak dodávkami zbraní a vojenského materiálu.
Premiéři se přesto shodli na nutnosti dalších sankcí vůči Rusku včetně diplomatické izolace. Země V4 chtějí také snížit energetickou závislost na Rusku a posílit spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti. Británie už v úterý oznámila, že postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů do konce roku 2022. EU by se ještě tento týden měla dohodnout, že letos sníží dodávky ruského plynu o dvě třetiny a postupně se zbaví závislosti na surovinách z Ruska úplně.
Společně s ostatními premiéry V4 a Borisem Johnsonem jsme se shodli, že budeme i nadále posilovat naší spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti.
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 8, 2022
Shodli jsme se také na tom, že musíme snížit energetickou závislost na Rusku a nadále společně postupovat proti ruské agresi na Ukrajině. pic.twitter.com/QSK35V9iio
Fiala se setkal s Johnsonem i na bilaterální schůzce. Jednání označil za velmi produktivní s tím, že hodně věcí vidí velmi podobně. „Potkali jsme se poprvé a musím říct, že to bylo velmi přátelské. Vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británii jsou dlouhodobě velmi úzké a bavili jsme se o tom, jak v nich pokračovat,“ řekl premiér. S Johnsonem si prý na závěr schůzky vyměnili telefonní čísla, aby mohli zůstat ve spojení.
Odpoledne Fiala položil věnec u památníku bitvy o Británii a uctil tak památku českých letců, kteří bojovali v královském letectvu. Podle brigádního generála Vlastimila Berana šlo o premiérovu vlastní iniciativu. „Pan premiér měl podrobné znalosti o památníku, věděl i to, kolik našich letců se bitvy o Británii zúčastnilo,“ uvedl generál pro HN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist