Polská fotbalová reprezentace nenastoupí kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu k březnovému utkání play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Rusku. Na Twitteru to oznámil šéf polského svazu (PZPN) Cezary Kulesza. Zatím není jasné, jaké důsledky bude toto rozhodnutí mít.

„Dost řečí, je čas jednat. Vzhledem k eskalaci agrese Ruské federace na Ukrajině tým Polska neplánuje odehrát zápas play-off proti týmu Ruska,“ napsal Kulesza a dodal, že to je jediné správné rozhodnutí. „Jednáme se švédskou a českou federací, abychom předložili FIFA společné stanovisko,“ dodal.

Podle předsedy Fotbalové asociace ČR Petra Fouska je téměř nemožné si představit, že by česká reprezentace kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu nastoupila proti Rusku v případném březnovém utkání play off o postup na mistrovství světa. Za velmi pravděpodobné považuje, že svaz bude následovat Polsko a Švédsko, které v sobotu oznámily, že proti Rusům nenastoupí. Zatím není jasné, jaké důsledky bude toto rozhodnutí mít.

O osudu zápasu nyní bude muset rozhodnout mezinárodní federace FIFA. Jednou z možností je kontumace ve prospěch Ruska, které by tak bez boje postoupilo do finále play-off. V úvahu vzhledem k aktuální situaci připadá i vyřazení ruského týmu ze soutěže.

Ruské a ukrajinské fotbalové kluby i národní výběry obou zemí budou v soutěžích UEFA až do odvolání hrát domácí zápasy na neutrální půdě. Kromě toho se také finále fotbalové Ligy mistrů odehraje 28. května místo Petrohradu v Paříži.

Rusko po vojenské invazi přichází i o další sportovní akce. Lyžařská federace FIS zrušila pro zbytek sezony všechny závody Světového poháru v Rusku včetně víkendového skikrosu v Sunny Valley. Rozhodnutí padlo krátce poté, co zahraniční lyžaři včetně českých reprezentantů Nikol Kučerové a Daniela Pauluse nenastoupili na Urale na protest do kvalifikací. Dvě jízdy absolvovali pouze domácí lyžaři. Na konflikt reaguje i formule 1. Vedení seriálu mistrovství světa se rozhodlo zrušit Velkou cenu Ruska, která se měla jet v září v Soči.

Národní sportovní agentura dnes uvedla, že nebude ruským sportovcům vydávat povolení ke vstupu do Česka. Předseda agentury Filip Neusser se kvůli jednotnému postupu v otázce zápasů s ruskými reprezentanty v neděli sejde s šéfy největších českých sportovních svazů.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík Neusserovi uložil úkol, aby vyzval všechny sportovní svazy k neúčasti na vzájemných zápasech a jakýchkoliv sportovních soutěží s účastí ruských sportovních klubů. „Telefonicky jsem se dnes spojil také s polským ministrem sportu Kamilem Bortniczukem, se kterým jsem se dohodl na vzájemné koordinaci dalšího postupu národních reprezentací ve vztahu k ruské reprezentaci,” sdělil Gazdík.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král chce zrušit všechny zápasy reprezentačních výběrů proti ruským týmům. Rusové pravděpodobně nebudou pozváni ani na České hokejové hry, které mají být na přelomu dubna a května třetím z celkem čtyř turnajů série Euro Hockey Tour.

Podle Králova názoru by součástí aktivit, které ve vztahu k ruské agresi uplatňuje mezinárodní společenství, měl být i koordinovaný postup národních svazů a mezinárodních sportovních federací včetně Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Rada IIHF svolaná ze stejného důvodu bude zasedat v pondělí. Je proto zatím mnoho otazníků ohledně účasti na MS ve Finsku nejen v případě Ruska, ale dost možná i Běloruska. Podle Ukrajinců běloruský diktátor Alexandr Lukašenko napomáhá invazi umožněním útoků z běloruského území.

Proti válce se vyjadřují i jednotliví sportovci, například slavný ruský hokejista Alexandr Ovečkin. Šestatřicetiletý útočník Washingtonu prohlásil, že má na Ukrajině mnoho přátel, a doufá, že ruská vojenská akce brzy skončí. „Prosím, už žádné válčení. Je těžké to sledovat, snad to všechno brzy skončí. Nezáleží na tom, kdo je ve válce, Rusko, Ukrajina, jiné země. Tenhle svět musí žít v míru,“ řekl Ovečkin.

Proti válce na Ukrajině se v minulých dnech vyslovili i ruští tenisté Andrej Rubljov a Daniil Medveděv. Rubljov, který se ve finále turnaje v Dubaji utká s Jiřím Veselým, napsal po semifinálovém vítězství na kameru protiválečný slogan „No War Please“ (Válku ne, prosím).