Ruský prezident Vladimir Putin zahájil dnes nad ránem „vojenskou operaci“ na Ukrajině. Redaktor HN Ondřej Soukup si nemyslel, že by se Putin k tomuto kroku vůbec odhodlal. V online debatě s našimi redaktory se tak zamyslel nad tím, co k tomu ruského vládce nakonec vedlo. „Důvody k invazi rozhodně nejsou ekonomického charakteru. Na Ukrajině žije přes 40 milionů lidí a většina z nich s Ruskem spolupracovat nechce. Moskva nemůže vojensky kontrolovat celou Ukrajinu, to by bylo naprosto neudržitelné,“ řekl Soukup v debatě.

Debata HN válka na Ukrajině

Pozvaná byla i zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková. Ta připomněla, že se dnes bude Evropská komise zabývat dalším balíčkem sankcí proti Rusku, které ho mají dále odstřihnout od některých ekonomických zdrojů. Třetí, nejtvrdší sada sankcí ale teď ještě na pořadu dne není. „Šlo by o totální odstřižení Ruska od systému SWIFT nebo zákaz cestování do této země,“ řekla Šafaříková. Mimochodem, dnes k tomuto razantnějšímu kroku vyzval i český prezident Miloš Zeman, který rovněž nečekal, že by se ukrajinská krize dostala do tohoto bodu. Nyní se tak omluvil za to, že před několika dny prohlásil, že „Rusové nejsou blázni a na Ukrajinu nezaútočí“.

Přímo na Ukrajině se momentálně nachází reportér časopisu Respekt Ondřej Kundra, který se do naší online debaty po sérii technických komplikací nakonec zvládl krátce připojit. Dnes navštívil město Záporoží na jihovýchodě země, kde je cítit nervozita, přesto se zdejší lidé chovají spořádaně. „Jedna paní mi ale říkala, že to, co se děje zde, se může brzy stát i v České republice. Válka se může dotknout i střední Evropy, Putin je nevyzpytatelný,“ varoval Kundra. „Lidé nyní přemýšlejí, jak ze země poslat pryč alespoň děti – a to úplně pryč, poněvadž bezpečno není ani na západě Ukrajiny. Elektřina zatím funguje normálně, dochází ojediněle k výpadkům telefonní sítě a internetu,“ informoval dále.

S tím, že je Putin nevyzpytatelný, Soukup souhlasí, nicméně nepředpokládá, že by Moskva začala skutečně vojensky ohrožovat nějakého člena NATO a EU. „Chápe, že rizika jsou příliš vysoká. Ukrajinská invaze mu projde snáze, neboť evropské i americké elity dopředu řekly, že se do bojů nezapojí. Ovšem jak se říká – s jídlem roste chuť, a nelze tak odhadnout, jak se ruský prezident zachová,“ tvrdí náš redaktor zahraniční sekce a odborník na postsovětský prostor.

Myslí si také, že se jak Rusko, tak Evropa budou snažit, aby dodávky plynu zůstaly nepřerušeny. To kvituje i Šafaříková. „Evropská komise tvrdí, že máme v zásobě plyn na řadu měsíců. Je ovšem důležité říci, že pokud bychom ho dočasně čerpali z jiných zdrojů, výrazně bychom si připlatili. Důsledek tohoto rozhodnutí by pocítil každý z nás – a to v našich peněženkách,“ řekla naše zpravodajka v Bruselu.

Svět se také bojí Putinových výhrůžek, že použije jaderné zbraně, když mu bude Západ bránit v postupu Ukrajinou. „Doufejme však, že k ničemu takovému nedojde,“ ukončil online debatu hlavní analytik HN Martin Ehl, který ji zároveň moderoval.

Debata HN válka na Ukrajině

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist