Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů.

„Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky,“ řekl dnes Putin v televizním projevu. Rusko podle svého nemá v plánu okupaci ukrajinských území a nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně.

Zároveň varoval, že na jakýkoliv pokus ze zahraničí zasahovat do jednání Kremlu Rusko okamžitě odpoví. „Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil šéf Kremlu s tím, že veškerá odpovědnost za možné krveprolití bude plně a zcela v odpovědnosti ukrajinského režimu.

V ukrajinských přístavních městech Mariupol a Oděsa ráno přistáli ruští vojáci, uvádí Interfax. Místní novináři na internetu informují o tvrdých bojích.

V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian. V Kyjevě bylo slyšet několik silných zvuků znějících jako střelba dělostřelectva, uvádí agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa, včetně svého zpravodaje. U hlavního letiště Boryspil v Kyjevě byla slyšet střelba, píše agentura Interfax.

Podle Unian byly zaznamenány výbuchy kromě Kyjeva také v Oděse na jihu Ukrajiny a Charkově a Kramatorsku a Berďansku na východě.

Separatistické oblasti na východě Ukrajiny

Krátké shrnutí nejdůležitějšího dění

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu.

Podle NATO i ukrajinské rozvědky se ruská armáda nezastaví na území ovládaném separatisty a bude pokračovat dál na území Ukrajiny.

Evropská unie svolává na čtvrtek mimořádný summit premiéru a prezidentů členských států k Ukrajině. 

Vladimir Putin podepsal dekret o uznání nezávislosti ukrajinských separatistických oblastí Doněcké a Luhanské lidové republiky a ruská vojska vstoupila na území Ukrajiny.

Evropská unie tento krok tvrdě odsoudila a spolu s USA a Velkou Británií odpovídá sankcemi. Ty na Rusko uvalilo i Japonsko nebo Kanada. Německo zmrazilo certifikaci plynovodu Nord Stream 2.

Západní politici, včetně prezidenta USA Joe Bidena, zároveň ruší jednání s představiteli Ruska.

HN přináší přehled bezpečnostní architektury v Evropě, kterou Putin svou agresí proti Ukrajině narušuje.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
05:36

V ukrajinských přístavních městech Mariupol a Oděsa přistáli ruští vojáci, uvádí Interfax. Místní novináři na internetu informují o tvrdých bojích.

05:35

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, uvedl dnes ráno na Twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Napsal, že úderům čelí pokojná ukrajinská města, a podtrhl, že Ukrajina se bude bránit.

05:34

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost. Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.

05:33

V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian. V Kyjevě bylo slyšet několik silných zvuků znějících jako střelba dělostřelectva, uvádí agentura Reuters s odvoláním na svědky z místa, včetně svého zpravodaje a reportéra stanice Fox News. U hlavního letiště Boryspil v Kyjevě byla slyšet střelba, píše agentura Interfax.

04:47

Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na "nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských sil" na Ukrajinu podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Podle agentury Reuters prezident doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě a ještě dnes oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

04:31

Vše nasvědčuje tomu, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel NATO.

04:30

V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian poté, co Putin ohlásil začátek ruské vojenské operace.

04:29

Ukrajině Putin vzkázal, že kroky Ruska nesouvisí s narušováním jejích zájmů, ale s její ochranou před těmi, "kdo z ní udělali rukojmí".

04:29

"Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky," řekl dnes Putin v televizním projevu. Rusko podle svého nemá v plánu okupaci ukrajinských území a nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně.

04:28

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentur oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů.

Zároveň varoval, že na jakýkoliv pokus ze zahraničí zasahovat do jednání Rusko okamžitě odpoví.