Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach na slavnostním ceremoniálu uzavřel XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu. Čínští pořadatelé předali pomyslnou štafetu Milánu a Cortině d'Ampezzo, které budou společně hostit největší sportovní akci v roce 2026. Český tým díky zlaté snowboardistce Ester Ledecké a bronzové rychlobruslařce Martině Sáblíkové na olympiádě obsadil v pořadí zemí podle hodnoty cenných kovů dělené 21. místo. Výprava dosáhla nejhorší bilance od roku 1994, kdy se v Lillehammeru nepodařilo českým sportovcům získat žádnou medaili.

„Osobně si myslím, že to není žádný velký propadák. Taky jsme mohli třeba odjet bez medaile. K tomu je vždy blízko,“ řekl šéf české olympijské mise Martin Doktor novinářům v Pekingu. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu měli Češi sedm cenných kovů, v roce 2014 v Soči ještě o medaili více.

Zlato a bronz vybojovali i Slováci, jimž se o medaile postarali vítězná slalomářka Petra Vlhová a hokejisté. Olympijskými hokejovými vítězi se pak stali Finové. Alespoň jednoho olympijského šampiona mělo v Číně 24 zemí, na cenný kov dosáhli sportovci 29 států.

Nejúspěšnější byla norská výprava, kdy běžkyně na lyžích Therese Johaugová vylepšila v závěrečném soutěžním dnu už tak rekordní bilanci o 16. zlato. Severská velmoc tím o dvě prvenství vylepšila maximum, o které se dosud dělila s Kanadou a Německem. Norové v Číně vybojovali také osm stříbrných a 13 bronzových. S 37 medailemi obhájili pozici nejúspěšnější země z Pchjongčchangu, kde měli bilanci 14–14–11.

Za Nory skončili druzí stejně jako v Pchjongčchangu Němci s 12 zlatými, 10 stříbrnými a pěti bronzovými medailemi, následovala domácí Čína (9–4–2). Až jedenáctá skončila minule třetí Kanada, která v Koreji získala 11 titulů, zatímco tentokrát jen čtyři.

Podle celkového počtu cenných kovů se za Norskem umístili Rusové s bilancí 6–12–14, navíc právě výprava Ruského olympijského výboru zaznamenala ještě největší počet čtvrtých míst (13). Český tým vedle dvou medailí zůstal těsně pod stupni vítězů ve třech případech – Ledecká v alpské kombinaci, Sáblíková v závodě na 3000 metrů a biatlonistka Markéta Davidová v závodě s hromadným startem.