Atlantická bouře Eunice už od minulého týdne sužuje Evropu, z pátku na sobotu dorazila i do Česka a nechala tisíce domácností bez proudu. V Anglii, Německu nebo Francii si vyžádala už několik obětí. Vítr ženoucí se místy rychlostí 200 kilometrů za hodinu zároveň naplno roztáčí větrné elektrárny po celé Evropě.

Ceny elektřiny v Evropě se tak v důsledku větrných bouří propadají na letošní minima. „Burzovní cena elektřiny s dodáním příštího dne se v pátek v Německu propadla oproti předchozímu dni o zhruba 66 procent. Letos vůbec poprvé tak vyšla i na méně než 40 eur za megawatthodinu,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Německo představuje největší evropský trh s elektřinou. Ceny, které v Německu vznikají, jsou určující také pro velkoobchodní cenu elektřiny v Česku, od které se odvíjí cena elektřiny pro domácnosti v ČR. Český trh s elektřinou je s tím německým poměrně těsně propojený.

„Bouře Eunice by měla vyrobit ještě více elektřiny, než kolik německé větrné farmy vyrobily, když se Německem v týdnu proháněla bouře Dudley, která tam nese název Yelenia,“ dodává Kovanda. Ve středu, v důsledku vichřic a orkánů, jež přinesla bouře Dudley, vyrobily německé větrníky celkem přes 45 tisíc megawattů elektřiny.

Samotné větrné elektrárny mají samozřejmě svá omezení a při extrémní rychlosti větru nefungují a vypínají se. Rychlost větru je navíc desítky metrů nad zemí vyšší než při zemi. Nicméně zrychlené proudění vzduchu zvyšuje jejich výkon nyní v Evropě natolik, že je produkce elektřiny vyšší, i když jsou některé turbíny vypnuté.

Rozsáhlá tlaková níže z pátku na sobotu dorazila také do České republiky. Po nočním větru bylo bez elektřiny v Česku desítky tisíc domácností. Z distribučních firem měl ČEZ nejvíce odběratelů bez elektřiny hodinu po půlnoci, kdy evidoval 50 tisíc domácností bez proudu a 90 poruch na vysokém napětí. Společnost EG.D ze skupiny E.ON evidovala kolem poledne v jižních Čechách a na Vysočině bez elektřiny až víc než 3500 odběratelů. Kolem 14:00 obě firmy dohromady hlásily posledních 12 tisíc odběratelů bez proudu. Poslední poruchy se podařilo odstranit během sobotního večera.

Distributoři museli začít s novými opravami krátce poté, co během pátku připojili k síti poslední místa, která byla bez elektřiny po čtvrtečním silném větru, kdy bylo v jeden okamžik bez proudu až 300 tisíc odběratelů.