Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na olympijských hrách v Pekingu bronz na trati 5000 metrů a svoji sbírku ze soutěží pod pěti kruhy rozšířila o sedmou medaili. Vyhrála nizozemská favoritka Irene Schoutenová, která po triumfu na 3000 metrů získala v Číně druhé zlato. Druhé místo obsadila Kanaďanka Isabelle Weidemannová.

V počtu medailí ze ZOH se Sáblíková stala nejúspěšnější českou olympioničkou. Dosud se s šesti cennými kovy dělila o první místo s běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou. V Pekingu získala pro českou výpravu druhou medaili po úterním vítězství Ester Ledecké, která na snowboardu obhájila triumf v paralelním obřím slalomu.

Na nejdelší ženské trati se Sáblíková dostala na stupně vítězů na čtvrtých olympijských hrách za sebou. Po zlatých medailích z Vancouveru a Soči brala před čtyřmi lety v Pchjongčchangu stříbro. Nyní sbírku ze své nejoblíbenější distance, na níž byla deset sezon prakticky neporazitelná, doplnila bronzem a v Pekingu navázala na čtvrté místo z trojky.

Devětadvacetiletá Schoutenová v poslední rozjížďce udržela vysoké tempo a ziskem zlata napodobila Sáblíkovou, která ve Vancouveru rovněž slavila double na obou nejdelších tratích. Časem 6:43,51 minuty navíc překonala olympijský rekord Němky Claudie Pechsteinové ze Salt Lake City. Stříbrná Weidemannová byla pomalejší o 4,67 sekundy, Sáblíková ztratila na vítězný čas 6,58.

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková startovala ve třetí dvojici před koncem s Japonkou Misaki Ošigiriovou, které česká reprezentantka brzy odjela a na trati se tak při sólové jízdě neměla s kým vyvážet. Po projetí cílem ale na znamení spokojenosti zaťala pěst a čekala, jak si povedou zbývající čtyři závodnice.

Z předposlední dvojice ji překonala jen bronzová žena z trojky Weidemannová, zatímco Norka Ragne Wiklundová nadějné mezičasy neudržela a v závěru odpadla na páté místo. Ve finálové jízdě potvrdila roli favoritky Schoutenová. Italka Francesca Lollobrigidaová v koncovce rovněž nestačila a na rozdíl od trojky, kde brala stříbro, se tentokrát zařadila na čtvrté místo za Sáblíkovou.