Hokejisty Kanady porazily na olympijských hrách v Pekingu v duelu základní skupiny A Rusko 6:1. Duel začal s hodinovým odkladem, protože ruský tým údajně nedodal výsledky testů na koronavirus. Oba celky potom nastoupily s respirátory.

Obhájkyně stříbra z Pchjongčchangu a úřadující mistryně světa mají na kontě po třech zápasech plný počet bodů stejně jako druhé Spojené státy americké, s kterými se utkají v úterý o vítězství ve skupině. Rusky budou ve stejný den bojovat o udržení třetího místa s Finskem. Kanadu čeká čtvrtfinále v pátek a Rusko v sobotu.

Zápas měl začít v 5:10 SEČ, v tom čase ale byly na ledě připravené jen Rusky. Kanaďanky se k nim podle médií odmítly připojit kvůli tomu, že neměly od ruského týmu výsledky testů na covid-19. Minulý týden bylo v karanténě po pozitivních testech šest ruských hráček. O hodinu později se na led vrátily už oba týmy a všechny hokejistky měly nasazeny pod kryty obličejů ještě respirátory.

Favorizované Kanaďanky dostaly Rusky hned v úvodu pod tlak a získaly dvoubrankové vedení. V čase 2:09 otevřela skóre Sarah Nurseová a za 20 sekund zvýšila Sarah Fillierová. Do poloviny zápasu se prosadily ještě Jemie Lee Rattrayová s Erin Ambroseovou. V 38. minutě snížila Anna Šochinová, ale zámořský celek také v závěrečném dějství dvakrát skóroval. Góly daly Rebecca Johnstonová a Marie-Philip Poulinová.

Ochranné pomůcky si Kanaďanky ponechaly po celou dobu zápasu. Hra v respirátorech přitom není nic příjemného, hokejistky se v nich totiž dle vlastních slov dusí.