Pro většinu svých poddaných je britská královna Alžběta II. jediným panovníkem, kterého zažili. Je nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím britským panovníkem v dějinách. Za dlouhá desetiletí své vlády zažila 14 premiérů, ve Vatikánu se vystřídalo sedm papežů, rozšířila se televize, člověk vstoupil na Měsíc, byla postavena a zbourána Berlínská zeď. A ve svých 95 letech je panovnice, která celý svůj život zasvětila službě monarchii, stále nesmírně populární.

Žádný jiný žijící monarcha na světě nevládl tak dlouho jako ona. Podnikla stovky zámořských cest, z Buckinghamského paláce přihlížela rozpadu britské koloniální říše, vstupu své země do Evropských společenství i jejímu vystoupení z Evropské unie v lednu 2020. Zažila první rakety ve vesmíru i příchod internetu. A celou tu dobu stojí v čele své země jako symbol její stability, jako pevná a bezúhonná panovnice.

Alžběta II. nastoupila na trůn 6. února 1952, v den úmrtí jejího otce, krále Jiřího VI. Právě kvůli tomu královna neslaví výročí okázale. Na neděli nemá panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy vyvrcholí na začátku června, kdy je budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

Včera královna ve své rezidenci přijala skupinu místních obyvatel a rozkrojila dort, uvedla agentura Reuters. Pro pětadevadesátiletou královnu byla recepce první veřejnou akcí naživo s účastí většího počtu lidí od loňského října. Po několika vyšetřeních totiž lékaři Alžbětě II. nařídili klidnější pracovní tempo a více odpočinku. Královna se však zúčastnila několika akcí po internetu.

Mezi lidmi, kteří se setkali s královnou, byla podle stanice BBC i bývalá studentka hotelové školy Angela Woodová, která se podílela na přípravě pokrmu nazvaného Coronation Chicken (Korunovační kuře). Ten byl poprvé podáván v roce 1953 při korunovačních oslavách. Od té doby si pokrm získal v britské gastronomii popularitu.

Obtížné časy pro královnu

Naposledy veřejně Alžběta II. pronesla k národu tradiční vánoční poselství, tentokrát velmi osobní. Vzpomínala v něm na loni zesnutého manžela prince Philipa a vyjádřila pochopení pro lidi, pro něž Vánoce mohou představovat těžké období, protože také přišli o své blízké. Svěřila se, jak jí schází „rozpustilý“ pohled a smích „jejího milovaného Philipa“. Byli svoji 73 let.

Na výročí 70 let vládnutí však vrhl stín soudní proces s jejím nejoblíbenějším synem Andrewem. V polovině ledna mu odebrala vojenské tituly a královské záštity. Andrew je obžalován v New Yorku ze sexuálního napadení mladistvé dívky. Případ souvisí s kauzami zesnulého amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Vojenské hodnosti a další patronáty vrátil loni v únoru Alžbětě II. i její milovaný vnuk, princ Harry, po svém rozhodnutí zřeknout se společně se svou manželkou Meghan královských povinností v lednu 2020.

Nejtěžší však byl pro královnu patrně rok 1992, čtyřicátý rok na trůně, který sama označila za „annus horribilis“. Po sérii skandálů a rozpadu manželství jejích tří dětí následoval v listopadu toho roku ještě požár královského hradu Windsor. A v prosinci oznámil prvorozený princ Charles a jeho manželka Diana odloučení. Dopis, kterým Alžběta II. v prosinci 1995 vyzvala Charlese k rozvodu s Dianou, patřil údajně k jejím nejtěžším státnickým krokům. Pár se rozvedl půl roku nato. „Horké chvilky“ jí připravili i další členové královské rodiny, třeba její „bohémská“ sestra Margaret.

Navzdory všem protivenstvím stála Alžběta II. vždy pevně v čele monarchie. A přitom původně vůbec vládnout neměla. Narodila se 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. A z Alžběty byla rázem následnice trůnu.

Zpráva o náhlé smrti jejího milovaného otce, krále Jiřího VI., Alžbětu zastihla 6. února 1952 v Keni, na cestě po Asii a Africe, kterou podnikla spolu se svým manželem Philipem namísto churavějícího krále. Ihned se vrátila domů.

Alžběta na trůně

„Vypadá jako holčička a stala se královnou,“ psal britský tisk před 70 lety o té osudové chvíli. Korunovace Alžběty ve Westminsterském opatství 2. června 1953 se stala první korunovací přenášenou v přímém televizním přenosu. A princ Philip musel odejít od námořnictva, aby ji mohl doprovázet při reprezentačních povinnostech. A že jich bylo. Stál jí věrně po boku od roku 1947, kdy se vzali, až do své smrti loni v dubnu.

V politice si panovnice zachovává striktní neutralitu, přesto je považována za důležitý svorník jednoty země. Její věta před skotským referendem o nezávislosti v září 2014, že doufá, že voliči pečlivě zváží budoucnost, kterou navíc pronesla ve svém skotském letním sídle, byla pokládána za signál, že si královna odchod Skotska nepřeje.

„Vděčnost, úcta a hrdost. Tato slova shrnují můj vztah k lidem této země a celého Společenství,“ prohlásila panovnice v projevu u příležitosti zlatého jubilea v roce 2002. V tom roce také zemřela její sestra, princezna Margaret. Dosavadní rekord v délce vládnutí, který stanovila její praprababička královna Viktorie, překonala Alžběta II. v září 2015. Letošní, platinové jubileum bude královna jako tradičně slavit na začátku června.

Život panovnice jedné z nejmocnějších zemí světa odjakživa provázel silný smysl pro povinnost. Stisk její ruky je prý překvapivě pevný. Má ráda psy a koně, jezdí na vyjížďky krajinou. Za svůj život odchovala více než 30 psů svého nejoblíbenějšího plemene corgi.

Britové ctí svoji královnu jako symbol monarchie a popisují ji jako ženu oddanou svému poslání, panovnici obrovských zkušeností i smyslu pro humor, hluboce věřící, schopnou citovat z Bible. Ale také jako ženu osamocenou uprostřed mašinerie dvora a matku, která si vyčítá, že kvůli státnickým povinnostem neměla dost času na výchovu svých dětí. I v této poloze ji zachytil oceňovaný seriál streamovací společnosti Netflix s názvem Koruna. Královně se podle médií docela líbil, i když popisy některých událostí byly podle ní „přehnaně dramatizovány“.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist