Nepříjemné vyrušení během živého vstupu zažil reportér nizozemské veřejnoprávní televize NOS. Při vysílání z dění olympijských her ho při slavnostním zahájení v blízkosti stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu přerušila bezpečnostní služba. Jeden z mužů, kteří k němu na ulici přišli, ho chytil kolem těla a odváděl během vysílání pryč. Další se snažil zakrýt kameru. Podle vyjádření Mezinárodního olympijského výboru šlo o ojedinělou událost, která neovlivní zpravodajství zahraničních médií o hrách v Pekingu.

„Samozřejmě jsme byli v kontaktu se zpravodajskou stanicí NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ citovala agentura Reuters mluvčího Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Marka Adamse. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. Reportér pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před kamerou vystoupit,“ řekl mluvčí.

Nizozemská televize však popřela, že by ji MOV kontaktoval. „Nikdo z výboru s vedením NOS, vedoucím zpravodajství v Pekingu ani naším korespondentem o včerejší události nemluvil,“ citovala agentura Reuters vyjádření NOS. 

Reportér Sjoerd Den Daas uvedl, že se mu něco takového nestalo poprvé. „V posledních týdnech mně i některým zahraničním kolegům policie bránila nebo nás zastavovala při referování o tématech souvisejících s hrami,“ uvedl na twitteru.

Účastníci her, včetně médií, jsou během her omezeni na uzavřený okruh, který zahrnuje místa konání, mediální centrum a ubytování. 

Komunistická Čína čelí kritice kvůli omezování lidských práv a panují obavy, že během her se bude snažit ovlivňovat i práci zahraničních médií a vyjadřování účastníků olympiády. Mezinárodní olympijský výbor ujišťuje, že smlouva, kterou hostitelé her podepsali, dává sportovcům i novinářům možnost svobodného projevu. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se musejí zdržovat jen ve zmíněné okruhu.

„Tyhle věci se stávají a myslím, že je to jednorázové. Doufám. Ujišťujeme vás, že v rámci ‚uzavřené bubliny‘ budete moci pokračovat ve své práci,“ řekl Adams.