Vojvodský administrativní soud ve Varšavě v úterý rozhodl, že polské úřady nesprávně vyhodnotily studii dopadu na životní prostředí, když v uplynulých letech rozhodovaly o prodloužení licence na těžbu v dolu Turów. Podle názoru organizací, které prosazují dodržování ekologický požadavků, je tím zablokovaná licence na těžbu, kterou úřady udělily hnědouhelnému dolu loni na jaře do roku 2044.
Žalobu k soudu podalo několik organizací, například Greenpeace nebo právní kancelář Frank Bold. „Dnešní rozhodnutí zastavuje plány PGE na rozšíření těžební licence do roku 2044,“ řekl Hubert Smolinski, právník v polské pobočce Frank Bold.
Podle Anny Meresové, koordinátorky klimatických kampaní v polské části organizace Greenpeace, nelze v tuto chvíli do Turówa investovat, firma tak musí pracovat na plánu transformace regionu v souladu s plánem odchodu od uhlí.
Oficiální vyjádření společnosti PGE, největší energetické firmy v Polsku, se zatím HN nepodařilo získat. Neoficiálně však zdroj blízký vedení této polostátní firmy uvedl, že PGE podobné rozhodnutí soudu očekávala. Těžba navíc není ohrožena, neboť se bude těžit podle licence vydané do roku 2026.
Polská energetika je – pokud jde o výrobu elektřiny – na uhlí závislá z osmdesáti procent. Elektrárna Turów, která je spojena s hnědouhelným dolem, tvoří ve špičce až sedm procent celkové spotřeby elektřiny v celé zemi.
Česko zažalovalo Polsko u Soudního dvora EU kvůli tomu, že polská strana odmítala jednat o žádosti řešit dopady těžby na české příhraniční oblasti. Polsko mělo podle předběžného opatření těžbu dočasně zastavit, v opačném případě platit vysoké penále. Ani jedno se ale nestalo – a o případu má tento týden ve čtvrtek jednat evropský soud.
Minus 15 milionů eur. Brusel strhne Polsku první peníze kvůli ignorování pokuty za těžbu v Turówu
Polsko se pokouší s Českem domluvit na smlouvě a platbě odškodnění, ale vyjednávání, obnovená po nástupu nové české vlády, zatím k žádnému hmatatelnému výsledku nevedla. Podle vyjádření českého premiéra Petra Fialy (ODS) by o sporu kolem Turówa měli společně jednat předsedové vlád obou zemí.
V posledním návrhu dohody předložila polská strana menší odškodnění hlavně za úbytek vody na české straně. Mezitím se Brusel chystá začít Varšavě krátit první peníze z výplaty eurofondů, a to právě kvůli ignorování pokuty za těžbu v Turówu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist