Španělský tenista Rafael Nadal vyhrál tenisové Australian Open a získal tak rekordní, 21. grandslamový titul, nikdo jich zatím nedokázal nasbírat více. V napínavém a dlouhém duelu s Rusem Danielem Medveděvem otočil zápas, ve kterém prohrával 0:2 na sety. Finále nakonec opanoval po výsledcích 2:6, 6:7, 6:4, 6:4 a 7:5. Ziskem titulu z Austrálie se tak utrhl od dvojice Rogera Federera a Novaka Djokoviče, se kterými měl před zápasem shodně titulů – tedy dvacet.

„Je to pro mě naprosto úžasné. Abych byl upřímný, před měsícem a půl jsem nevěděl, jestli budu moci vůbec na turnaji nastoupit,“ řekl Nadal po zápase. „Bezpochyby je to jeden z nejemotivnějších měsíců v mé tenisové kariéře,“ doplnil Nadal.

Pětatřicetiletý Španěl, pátý hráč na okruhu ATP, se na začátku roku vrátil na kurty poté, co druhou polovinu minulé sezony zmeškal kvůli zranění chodidla. První set s turnajovou dvojkou Medveděvem, který byl po Djokovičově vyhoštění nejvýše postaveným hráčem v pavouku, jasně prohrál. Medveděv na španělského veterána vlétl, často využíval jeho chyb a naopak on sám působil ledově klidným dojmem.

Na začátku druhé sady se role obrátily; Nadal šel rychle do vedení – 4:1, následně i 5:3. Set však získat nedokázal, Rus si výkonem vysloužil tiebreak, tedy zkrácenou hru. I tu rozehrál Španěl lépe, když vedl 5:3. Jenže jeho vyzyvatel pak vyhrál čtyři míče za sebou a jediný set ho dělil od druhého grandslamového titulu. Do utkání také hodně promlouvali diváci, kteří jásali po každém úspěšném míčku Nadala, naopak Medveděva vyprovázeli pískotem.

Nadal rychlý konec finále nepřipustil. Začal hrát pestřeji, využíval kraťasy a třetí set získal pro sebe díky brejku v devátém gamu. Začal mít navrch, protože Medveděv, do té doby sebejistý, začal hru více kazit. Ve čtvrté sadě brejknul Nadal ruského soupeře hned dvakrát a srovnal stav. To už bylo jasné, že se zápas protáhne přes půlnoc melbournského času. Zaplněná aréna Roda Lavera viděla v koncovce další zápletku. Nadal utekl do vedení s brejkem a za stavu 5:4 vedl při svém servisu 30:0, ale udělal dvojchybu a Medveděv mu pak servis sebral.

Neradoval se dlouho; v jedenáctém gamu ho Španěl brejknul zpět a druhou šanci už využil. Když volejem proměnil mečbol, bylo vidět na jeho tváři dojetí i nevěřícný úsměv. Zápas z 0:2 na sety otočil poprvé po patnácti letech. Naposledy se mu to podařilo proti Rusovi Michailu Južnému v osmifinále Wimbledonu 2007.

Rodák z Mallorky vyhrál Australian Open podruhé, od jeho posledního triumfu uplynulo třináct let. Má reálnou šanci zaútočit na dvaadvacátý titul, protože další grandslam se koná na jeho oblíbené antuce v Paříži, kde zvítězil třináctkrát. Přidal také dva triumfy z britského Wimbledonu a čtyři z amerického US Open.

Naopak o deset let mladší Medveděv nepřidal svůj druhý titul z turnaje velké čtyřky. Zvítězit dokázal zatím jen ve finále US Open 2020. Nadal po utkání řekl, že to byl „jeden z nejemotivnějších zápasů v jeho tenisové kariéře“ a pochválil Medveděva za výkon, který v dlouhém finále předvedl. Letošní finále bylo historicky druhým nejdelším v Australian Open vůbec, po prohře Nadala s Djokovičem v roce 2012, hra tehdy trvala 5 hodin a 53 minut.

Šanci získat jednadvacátý grandslam měl již Novak Djokovič v loňském roce na US Open, kde zároveň sahal po zkompletování „ročního grandslamu“, kdy mohl vyhrát všechny čtyři zmíněné turnaje. Stopku mu tehdy ale vystavil právě Medveděv.

V neděli se v Austrálii dařilo i českému zastoupení. Deblistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály tenisové Australian Open ve čtyřhře, když ve finále prvního grandslamu sezony nasazené jedničky otočily nepříznivý vývoj a porazily brazilsko-kazašský pár Beatriz Haddadová Maiaová, Anna Danilinová 6:7 a dvakrát 6:4. „Dnes jsme opravdu tvrdě bojovaly. Musely jsme jedna druhou tlačit," řekla Siniaková v rozhovoru před převzetím trofeje. Společně s Krejčíkovou jim ve sbírce grandslamů chybí jen trofej z US Open.