Evropská komise schválila použití antivirové pilulky Paxlovid firmy Pfizer, určené k léčbě covidu-19 v Evropské unii. Na Twitteru to oznámila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová. Lék se tak může začít podávat v členských státech včetně České republiky. Léčivo doporučila ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Podle Kyriakidesové je schválení „klíčovým krokem k tomu, abychom občanům přinesli nejslibnější lék a také silnou druhou linii obrany proti pandemii po očkování“.

Paxlovid by podle expertů mohl pomoci zmírňovat nápor na nemocnice při koronavirových vlnách, na rozdíl od ostatních léčiv používaných proti covidu-19 se nepodává infuzí, ale ústně, a lidé ho proto mohou užívat sami doma.

Podle EMA Paxlovid může u pacientů s covidem-19 zabránit závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci. Odborníci lékového regulačního úřadu doporučují, aby lék dostávali dospělí, kteří nepotřebují kyslík a kterým hrozí větší riziko závažného průběhu covidu-19. Vyzdvihují jeho vysokou účinnost a mírné vedlejší účinky. Léčivo přitom podle nich zabírá i na variantu omikron.

Paxlovid koncem prosince schválily úřady ve Spojených státech a v Británii, nicméně jeho dodávky jsou velmi omezené. Jedná o nich také česká vláda. Kdy přesně se lék dostane k pacientům v Česku, není zatím jasné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist