Dánská premiérka Mette Frederiksenová podle očekávání ve středu oznámí, že ke konci měsíce vláda zruší všechna opatření proti šíření koronaviru. S odkazem na několik zdrojů to v úterý uvedl dánský list Jyllands-Posten.

Dánsko před dvěma týdny uvolnilo měsíc dlouhou uzávěru a povolilo opětovné otevření kin, muzeí či koncertních sálů. Některá pravidla ale zůstala zachována, včetně například kratší otvírací doby restaurací či povinného nošení roušek.

Očekávané zrušení zbývajících opatření se podle deníku Jyllands-Posten zakládá na doporučení expertní komise, která rovněž doporučila neoznačovat dále covid-19 jako nemoc představující kritickou hrozbu pro společnost.

Podle listu Jyllands-Posten by zrušení opatření měla premiérka Frederiksenová oznámit na tiskové konferenci ve středu večer. Její úřad odmítl zprávu médií komentovat.

Dánsko, které má 5,8 milionu obyvatel, ohlásilo v pondělí denní přírůstek 40 348 případů infekce. Rekordní hodnotu 47 831 nových případů za 24 hodin ohlásily dánské úřady v pátek.

Počet hospitalizací souvisejících s covidem vzrostl v pondělí na 894, což je nejvíc za uplynulý rok. Zdravotnické úřady ale uvádějí, že odhadem 30 až 40 procent pacientů s pozitivním testem na koronavirus je v nemocnicích z jiného důvodu než kvůli covidu.

Dánsko v posledních dnech přitahuje pozornost šířením nové koronavirové subvarianty BA.2, která již v zemi nahrazuje původní variantu omikronu. Evropští zdravotničtí experti subvariantu zkoumají.