Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo EU. K tomuto závěru dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle kterého by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této kontroverzní úpravy, zavedené před třemi lety.

Cizincům pracujícím v Rakousku zaručují podle soudního poradce unijní předpisy stejná práva jako Rakušanům. Pro soud není stanovisko závazné, ve většině případů k němu ale přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Rakousko v lednu 2019 snížilo přídavky na děti občanů jiných zemí EU, kteří sice v Rakousku pracují, ale jejichž potomci žijí v rodné zemi. Na základě takzvané indexace rakouské přídavky odpovídají životním nákladům v zemích jejich původu. Lidé z chudších členských zemí včetně Česka nebo Slovenska tak dostávají na své děti žijící doma méně peněz, zatímco zaměstnanci z bohatších zemí naopak více. Podle odhadů českého ministerstva zahraničí se to předloni týkalo zhruba deseti tisíc českých dětí.

Evropská komise kvůli této praxi Rakousko zažalovala předloni v květnu. Advokát unijního soudu ve čtvrtek doporučil žalobě vyhovět.

„Unijní právo totiž výslovně uvádí, že rodinné dávky, jako jsou rakouské rodinné přídavky a sleva na dani na vyživované dítě, nelze snížit nebo změnit z toho důvodu, že rodinní příslušníci příjemce bydlí v jiném členském státě,“ uvedl podle tiskové zprávy advokát Jean Richard de La Tour s odkazem na nařízení z roku 2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Rakouská indexace podle advokáta zasahuje do práva cizinců na volný pohyb po EU.