Kvůli vlně vysoké přes jeden metr se museli evakuovat lidé žijící poblíž pobřeží tichomořského souostroví Tonga. Tamní oblast po včerejším mohutném výbuchu podmořského vulkánu postihla tsunami. Do bezpečí se musel přesunout i tonžský král Tupou VI., který má sídlo v paláci poblíž pobřeží. Výbuch sopky zároveň přerušil internetové i telefonické spojení na celé Tonze, a nelze proto jednoduše vyhodnotit škody, které erupce na souostroví napáchala.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky. Nový Zéland se snaží obnovit plnou komunikaci s tímto tichomořským státem, uvedla dnes Ardernová, podle které zatím úřady Tongy oficiálně neohlásily žádné škody ani oběti na životech.
Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechly podle agentury AP také obyvatelé Aljašky. Menší přílivová vlna dorazila rovněž na Americkou Samou, Havajské ostrovy i vzdálené západní pobřeží USA či Japonska. Z Kalifornie byly hlášeny místní záplavy.
Podle premiérky Ardernové jsou na Tonze poškozené zejména lodě a budovy bezprostředně u pobřeží, kvůli spadu sopečného popílku jsou i problémy s pitnou vodou.
O situaci na některých dalších ostrovech se podle Ardernové zatím nic neví, protože se tam nelze s nikým spojit. Kvůli sopečnému prachu zatím nemohlo vzlétnout ani novozélandské monitorovací letadlo, které by mohlo stav posoudit ze vzduchu.
Komunikace se nedaří kvůli nefunkčnímu podmořskému kabelu, webové stránky vládních úřadů jsou stále neaktualizované. Mluvčí australského ministra pro mezinárodní rozvoj a tichomořskou oblast Zeda Seselji agentuře Reuters řekla, že vláda na Tonze dnes zasedla k mimořádnému jednání a kontaktuje své partnery.
Jak už asi víte, došlo k sopečné erupci sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai a jak ukazují záběry z družic na oběžné dráze, byla to pořádná řacha.
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) January 15, 2022
Co to znamená, proč to tam bouchlo a co to pro nás bude znamenat?
Na to si zkusíme odpovědět níže.#vesmírníček #soptímeVsouvislostech https://t.co/DSJs2sroDr
Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, která leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchla v sobotu ráno středoevropského času. Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.
Erupce způsobila tsunami vysokou 1,2 metru, k pobřeží u hlavního města Nuku’alofa dorazily vlny o výšce přes 80 centimetrů, uvedla agentura Reuters. Moře zaplavilo pobřežní oblasti na hlavním tonžském ostrově Tongatapu, jak ukázaly záběry zveřejněné na sociálních sítích.
Obyvatelé některých obcí se museli evakuovat do výše položených míst, informace o případných zraněných ani detaily o způsobených škodách ale zatím nejsou k dispozici. Je to částečně způsobeno i výpadky v dodávkách proudu, nefungují ani komunikační linky, stěžují si obyvatelé na sociálních sítích.
Na Americké Samoi byly přílivové vlny po erupci vysoké zhruba 60 centimetrů. Tichomořské středisko pro varování před tsunami (PTWC) uvedlo, že na Havajské ostrovy dorazily vlny vysoké od půl metru do 80 centimetrů. „Ulevilo se nám, že nejsou hlášeny žádné škody a že záplavy byly jen mírné,“ uvedlo PTWC s odkazem na situaci na Havaji.
Varování před vlnami a vzestupem hladiny moře vydal dokonce i Nový Zéland vzdálený skoro 2000 kilometrů, upozornění na možné nebezpečí platilo rovněž pro Aljašku a západní pobřeží USA. Na centrální část kalifornského pobřeží udeřily nakonec vlny vysoké asi tři čtvrtě metru a zaplavily parkoviště u pláže ve městě Port San Luis. Podobně byla zatopena i parkoviště a nízko položené ulice v kalifornském přístavu Santa Cruz.
Na Marsu je brutální radiace a všudypřítomné toxické látky. Neletěl bych tam, říká vědec zkoumající sopky rudé planety
Japonské úřady vyzvaly obyvatele některých oblastí na tichomořském pobřeží k evakuaci a varovaly až před třímetrovými vlnami. Vlny dosahující 1,2 metru byly zaznamenány ve městě Amami na stejnojmenném souostroví na jihozápadě Japonska, v prefektuře Iwate naměřili 1,1 metru. Necelý metr vysoké vlny zasáhly také pobřeží ostrovů Hokkaidó, Kjúšú a Okinawa.
Po erupci se do ovzduší dostalo i velké množství popela, které na Tonze zatmělo oblohu. „Prší popel a drobné kamínky,“ uvedl jeden z uživatelů Twitteru v popisku k fotografiím.
Souostroví Tonga leží zhruba 1900 kilometrů severně od Nového Zélandu v tektonicky aktivní oblasti na rozmezí dvou litosférických desek. Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai tam vybuchla i v roce 2015, několik aerolinek kvůli tomu tehdy muselo rušit lety.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist