Nejlepší tenista světa Novak Djoković má smůlu – na Australian Open si nakonec nejspíš nezahraje. Australský ministr pro imigraci Alex Hawke mu zrušil vízum, které hráč získal na základě výjimky z povinného očkování proti covidu, jen několik dní před startem tohoto prestižního tenisového turnaje. Své rozhodnutí ospravedlnil tím, že koná v rámci veřejného zdraví a dobrých mravů.

Australský soud přitom Djokovičovi pondělí obnovil platnost víza poté, co se na něj světová jednička obrátila se stížností na imigrační úřady, které ji do země nechtěly vpustit. Původně měl být Djoković z Austrálie deportován, nakonec však směl čekat na verdikt v detenčním hotelu. Soudce Anthony Kelly, který o případu rozhodoval, kritizoval postup úředníků při jednání s Djokovičem.

Devítinásobný vítěz Australian Open totiž žádal, aby úřady počkaly do rána, než se spojí s právníky a australským tenisovým svazem. Opakovaně byl ujištěn, že má čas do půl deváté. Úřady mu ale vízum zrušily v 7:42, což mu nedalo šanci adekvátně zareagovat. Postup úřadů tak byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch.

Djokovičův tým se proti nejnovějšímu rozhodnutí odvolal i nyní. Australian Open ale začíná už v pondělí. Právníci hráče požádaly, aby se vše stihlo do neděle, čemuž federální soud vyhověl – a případ projedná v tento den v 10:00, tedy o půlnoci českého času. Slyšení by měl opět vést Kelly. Světoznámému srbskému tenistovi kromě deportace rovněž hrozí tříletý zákaz vstupu do Austrálie. Tamní média uvádějí, že by se měla srbská hvězda znovu přesunout do karanténního hotelu, a to v sobotu, kdy musí navíc na další výslech.

Podle informací německého magazínu Spiegel je také možné, že byl Djokovičův pozitivní test na koronavirus, na který se po příletu do Austrálie odvolával, zmanipulovaný. Při kontrole daného QR kódu se redaktorům nejprve test ukázal jako negativní. Existuje také podezření, že test není ze 16. prosince, jak tvrdí tenista, ale o deset dnů novější. Navíc i po údajně pozitivním testu rozdával rozhovory a absolvoval focení. Djoković je slavný odpůrce očkování, vakcinaci proto stále nepodstoupil.

Proti původní výjimce, kterou Srb dostal, se vzedmula vlna nespokojenosti napříč australskou společností. Tamní obyvatelé mají za sebou nejdelší lockdown na světě a nelibě nesli, že by někdo měl mít – navíc za souhlasu úřadů – možnost porušovat pravidla jen proto, že je slavný.