Zabijí žraloka, otevřou si víko od sklenice zvenku či zevnitř a dokážou si i vyrobit nástroje z kokosů a mušlí. Chobotnice dlouhé roky překvapují vědce svou inteligencí, díky které podle nich připomínají spíš setkání s mimozemským životem. Proto také kritizují, že se ve Španělsku v příštím roce otevře první farma na chobotnice na světě, která by měla produkovat tři tisíce tun masa ročně.
Problémem je, že evropská legislativa nepočítá s ochranou bezobratlých živočichů. Chrání pouze zacházení na farmách s obratlovci. Neexistuje ani žádná vědecky ověřená metoda, jak chobotnice chovat. Aktivistická skupina CIWF (Compassion in World Farming, Soucit ve světovém farmaření) proto obeslala vlády několika zemí včetně Španělska a vyzvala je k zákazu. „Tato zvířata jsou úžasní tvorové. Chobotnice jsou ojedinělé a velmi chytré. Takže umístit je do pustých nádrží bez stimulace je pro ně špatné,“ říká výzkumná manažerka CIWF Elena Larová.
Ačkoliv chobotnice mají s člověkem posledního společného předka před 560 miliony lety, vyvinula se u nich pozoruhodná inteligence. Evoluční biolog Jakob Vinther z univerzity v britském Bristolu proto také pro BBC vyjádřil své obavy. „Máme příklad organismu, u kterého se vyvinula mimořádně srovnatelná inteligence k té naší. Jejich schopnost řešit problémy, jejich hravost a zvídavost je velmi podobná těm lidským,“ dodává Vinther s tím, že podle něj lidstvo musí chobotnice respektovat.
Chobotnice jsou ale oblíbenou ingrediencí v kuchyních od Asie po Středomoří. V Jižní Koreji se jedí někdy dokonce i zaživa. Každý rok se jich vyloví 350 tisíc tun, což je desetkrát více než v polovině minulého století. Proto také mnoho firem celá desetiletí soutěžilo o to, komu se poprvé podaří chovat chobotnice. Ale neúspěšně, protože mladé larvy jedí jen živou potravu a potřebují velmi kontrolované prostředí.
Nyní ale španělská společnost Nueva Pescanova ohlásila, že porazila firmy z Mexika, Japonska a Austrálie a první uměle chované chobotnice by měla prodávat v roce 2023. Ročně by měla jejich farma produkovat tři tisíce tun, což by podle Nueva Pescanova mělo pomoct zastavit výlov chobotnic z oceánů. Firma ale tají, v jakém prostředí chobotnice bude chovat, čím je bude krmit a jak je bude zabíjet.
Larová odmítá údajnou prospěšnost farem na chobotnice s tím, že činnost Nueva Pescanova je čistě komerční. „Rozhodně to neznamená, že rybáři přestanou lovit chobotnice,“ dodává. Navíc vzhledem k tomu, že chobotnice jsou masožravé a potřebují sníst dvakrát až třikrát více, než samy váží, chobotnicové farmy podpoří výlov ryb. Už dnes je třetina ryb použita jako potrava pro ostatní zvířata.
I dnes chováme například prasata, která jsou také poměrně inteligentní. Rozdíl je podle vědců ale v tom, že prasata jsou tisíce let zdomácňována, zatímco chobotnice jsou čistě divoké. Také u prasat už dobře víme, co potřebují k životu. Ochránci také tvrdí, že bychom neměli opakovat stejnou chybu a začít chovat zvířata, o kterých víme, že jsou inteligentní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist