Čína si u OSN stěžuje, že se její vesmírná stanice Tchien-kung (Nebeský palác) musela letos dvakrát vyhnout střetu se satelity sítě Starlink amerického miliardáře Elona Muska. Na stížnost, kterou Peking v prosinci podal k příslušné agentuře OSN, upozornil server BBC News. Společnost SpaceX, která satelity vypouští, zprávu nekomentovala.
Podle Pekingu kolize mezi stanicí a satelity ze sítě Starlink hrozila letos dvakrát – 1. července a 21. října. Čína tvrdí, že její stanice z bezpečnostních a preventivních důvodů provedla manévr, aby se vyhnula riziku střetu.
Po zveřejnění informace čelí Elon Musk a jeho společnost útokům na čínských sociálních sítích. Někteří uživatelé označili Muskovy satelity za „vesmírný odpad“, další se pak domnívají, že se jedná o americké kosmické zbraně.
Odborníci dlouhodobě varují před nebezpečím střetů ve vesmíru a vyzývají vlády k většímu sdílení informací. Na oběžné dráze je podle některých odhadů přes 30 tisíc satelitů a dalších umělých těles, z nichž některá jsou už nefunkční.
Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů, a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic. V současnosti je ve vesmíru zhruba dva tisíce satelitů patřících do této sítě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist