Většina Američanů by měla při očkování proti covidu-19 upřednostnit vakcíny od společností Pfizer nebo Moderna před preparátem od firmy Johnson & Johnson (J&J), který může způsobit vzácné, ale závažné krevní sraženiny. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Problém se srážlivostí krve způsobil devět potvrzených úmrtí po očkování vakcínou J&J, zatímco látky od Pfizeru a Moderny toto riziko nepředstavují a navíc se zdají být účinnější, uvedl ve čtvrtek poradní výbor CDC. U příjemců vakcíny J&J byly již dříve hlášeny případy trombózy a trombocytopenie, tedy sníženého množství krevních destiček. Nejvíce zdravotních problémů tohoto typu se potvrdilo u žen mladších 50 let. CDC uvedlo, že počet těchto případů je navíc vyšší, než dříve odhadovalo, a to jak u žen, tak u mužů.

Poradní výbor ve čtvrtek místního času jednomyslně odhlasoval doporučení o upřednostňování vakcín Pfizer a Moderna před J&J. Šéfka úřadu Rochelle Walenská se ještě týž den rozhodla doporučení expertů přijmout a prohlásit ho za oficiální stanovisko CDC .

USA dosud považovaly všechny tři covidové vakcíny dostupné Američanům za rovnocenné, protože podle rozsáhlých studií všechny poskytovaly silnou ochranu a jejich včasné dodávky byly omezené. Vakcína společnosti J&J byla zpočátku vítaná jako jednodávková varianta, která by mohla být důležitá zejména pro některé skupiny, jako jsou bezdomovci, kteří by nemuseli dorazit na potřebnou druhou dávku vakcíny Pfizer nebo Moderna.

Členové poradní komise uvedli, že vakcína J&J je v prevenci onemocnění covid-19 navíc méně účinná než další dvě schválené vakcíny. Prohlásili také, že je načase si uvědomit, že se mnohé změnilo od doby, kdy se před rokem začaly vakcíny zavádět.

Vědkyně Penny Heatonová ze společnosti J&J prohlásila, že vakcína vytváří silnou a dlouhotrvající imunitní reakci již po jediné dávce. "V situaci, kdy se mnoho lidí nevrací pro druhou nebo posilující dávku, by trvanlivost jednorázové vakcíny Johnson&Johnson mohla mít zásadní význam pro záchranu životů v USA a na celém světě," uvedla.

Látka od J&J je vektorová vakcína, která používá jiný oslabený nepatogenní virus k vyvolání imunitní reakce. Pfizer a Moderna jsou mediátorové RNA (mRNA) vakcíny. Od těch tradičních se liší tím, že neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru.

Vakcína J&J dostala v USA zelenou v únoru. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a CDC pozastavily podávání preparátu na deset dní v dubnu kvůli zprávám o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných touto vakcínou.

Dokončené očkování proti covidu-19 již má přes 200 milionů Američanů, včetně 16 milionů, kteří dostali vakcínu J&J.