Bývalý americký policista Derek Chauvin ve středu před soudem přiznal vinu v případu porušení občanských práv Afroameričana George Floyda, jehož smrt spustila v USA loni vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Jak připomíná agentura AP, Chauvin nyní čelí federální civilní žalobě. Už dříve byl za vraždu na úrovni státu Minnesota odsouzen k 22,5 roku vězení.

Středečním přiznáním viny podle AP bílý expolicista nejspíš dosáhne toho, že se vyhne dalšímu soudnímu procesu. Zároveň je ale pravděpodobné, že se jeho vězeňský trest o něco prodlouží, zřejmě o několik let.

AP očekává, že by si Chauvin při dobrém chování měl z trestu 22 a půl roku odsedět zhruba 15 let. Jakýkoliv trest, který mu nyní uloží soudce na federální úrovni, si bude odpykávat zároveň s tím současným. Pokud mu soudce vyměří 25 let, což požaduje obžaloba, mohl by se z vězení nakonec dostat za přibližně 21 let. V případě postihů na federální úrovni totiž k předčasnému propuštění ani při dobrém chování nedochází z pravidla dříve než po odpykání si 85 procent trestu.

Šestačtyřicetiletý Američan George Floyd zemřel loni v květnu poté, co se ho v Minneapolisu snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět Chauvin, který Floydovi klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. Později zemřel v blízké nemocnici.

Právě klečením na Floydově krku a i tím, že mu neposkytl zdravotní péči, se podle americké prokuratury Chauvin provinil vůči federálním zákonům. Expolicista, který je nyní ve věznicí s nejvyšším stupněm ostrahy, ve středu přiznal svou vinu v prvním případě. Dohoda s obžalobou počítá také s tím, že už nikdy nebude moci pracovat jako policista a že Floydově rodině zaplatí odškodné. Jeho výše bude teprve stanovena.