Osobností letošního roku je podle časopisu Time Elon Musk, známý kromě jiného úsilím zapojit se do úspěšného dobývání vesmíru, včetně snu o kolonizaci Marsu. Americký týdeník o tom v pondělí informoval na svých internetových stránkách.

Time vybírá osobnosti roku už 94 let. Loni za ně označil zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a zvolenou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. O rok dříve vybral švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Bylo jí tehdy 16 let a byla nejmladším člověkem, jemuž se zatím tohoto ocenění dostalo.

„Nejbohatší muž světa nevlastní dům a v poslední době rozprodává jmění. Vypouští satelity na oběžnou dráhu a využívá Slunce. Řídí auto, jež vytvořil a které nevyužívá benzin a sotva potřebuje řidiče. Lusknutím jeho prstu burza prudce stoupá, nebo padá. Na každém jeho výroku visí armáda oddaných,“ charakterizuje Time letošní vybranou osobnost, která sní o dobytí Marsu.

Musk je zakladatelem a šéfem společnosti SpaceX, jejíž rakety Falcon 9 a lodě Dragon dopravují náklad a lidské posádky na oběžnou dráhu kolem Země, včetně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Vyvíjí také dopravní systém Starship-Super Heavy k přepravě více než 100 tun nákladu najednou nebo až 100 lidí při výpravách do hlubokého vesmíru. Buduje také satelitní síť Starlink, jež má umožnit přístup na internet odkudkoliv na Zemi.

Musk je rovněž šéfem americké automobilky Tesla, řídí start-up Neuralink, který vyrábí mozkové čipy, a stojí v čele infrastrukturní firmy The Boring Company.

Time označením osobnost roku oceňuje lidi, kteří měli pozitivní či negativní vliv na největší události roku. V minulosti se osobností roku časopisu Time stali například i nacistický diktátor Adolf Hitler (v roce 1938, tedy ještě před tím, než rozpoutal světovou válku) a sovětský diktátor Josif Stalin, ten dokonce dvakrát – v letech 1939 a 1942. 

Elon Musk se stal osobností roku podle časopisu Time
Elon Musk se stal osobností roku podle časopisu Time.
Foto: Reuters