Značné škody a oběti na životech způsobila v noci na dnešek vlna silných bouří s tornády v centrální části Spojených států. Guvernér Kentucky Andy Beshear uvedl, že jen v jeho státě živel zabil nejméně 70 lidí. Oběti ohlásily také úřady ve státech Arkansas, Missouri a Tennessee a bez mrtvých se neobešel ani pád střechy jednoho ze skladů společnosti Amazon v Illinois.

"Míra devastace se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl,“ uvedl Beshear, který vyhlásil nouzový stav a mobilizoval národní gardu. Bouře podle něj v Kentucky provázela nejničivější tornáda v historii státu. Nejsilnější větrný vír urazil dráhu nejméně 365 kilometrů.

„Zprávy jsou skutečně srdcervoucí. Byla to jedna z nejděsivějších nocí v dějinách Kentucky a některé oblasti byly poničeny tak, že se to ani nedá slovy popsat,“ řekl guvernér, který vyhlásil nouzový stav a mobilizoval národní gardu.

Americký prezident Joe Biden označil úmrtí způsobená hurikánem za „nepředstavitelnou tragédii“. 

Tornádo na jihozápadě Kentucky bylo jedním z mnoha pozorovaných v noci na dnešek na americkém Středozápadě. Podle televize CNN bylo v pěti státech zaznamenáno nejméně 24 větrných vírů. Nebezpečí přitom stále nepominulo, bouřkový systém sahající od Louisiany po Ohio se posouvá na východ.

Další z tornád udeřilo v noci na domov pro seniory v obci Monette na severovýchodě Arkansasu. Úřady zde nejprve informovaly o dvou mrtvých, později ale šéf okresní správy Marvin Day bilanci snížil na jednu oběť. Zařízení zasažené tornádem mělo kapacitu zhruba 90 lůžek a v troskách bylo v jistém okamžiku uvězněno 20 lidí. Přibližně po hodině a půl se podařilo evakuovat všechny obyvatele domova, z nichž někteří se schovali v suterénu. Budova byl prakticky zničena, řekl Day.

 

V nedaleké obci Leachville zemřela žena, která po příchodu bouře nestihla uniknout ze supermarketu, řekl televizi CNN místní šerif. Další úmrtí evidovali v souvislosti se zřícením budovy východně od St. Louis ve státě Missouri, píše AP. Úřad pro krizové situace státu Tennessee následně oznámil dvě úmrtí související s extrémním počasím, podrobnosti ovšem nebyly ihned k dispozici.

Ke skladu firmy Amazon ve městě Edwardsville v Illinois se podle AP sjely desítky vozů záchranářů poté, co se zhroutila jedna ze stěn objektu dlouhá asi jako fotbalové hřiště a spadla střecha budovy. Nebylo ihned jasné, kolik lidí bylo uvnitř, když sklad zasáhla silná bouře či tornádo. Nejméně jeden člověk byl ale letecky transportován do nemocnice.

Podle stanice CNN v noci na dnešek platila výstraha před silnými bouřemi na území, kde žije zhruba 55 milionů Američanů. Nejvyšší stupeň výstrahy se vztahoval na části států Arkansas, Tennessee, Missouri, Kentucky a Illinois.

Větrné víry jsou považovány za obzvláště nebezpečné, když přicházejí v nočních hodinách. „Podle statistik při nočních tornádech umírá dvakrát více lidí než při tornádech ve dne,“ uvedl meteorolog Dave Hennen. Noční tornáda jsou častější ve státech Arkansas, Tennessee či Kentucky.