Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer, očekává, že její očkovací látka bude chránit před těžkým průběhem onemocnění i u lidí nakažených novou variantou omikron. V pátek to řekl šéf firmy Ugur Sahin a dodal, že by BioNTech byl schopen poměrně rychle svou vakcínu upravit „na míru“ omikronu, pokud by to bylo nutné. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že stále vyhodnocuje rizika plynoucí z nové varianty, výrobci vakcíny by však podle ní „měli být připraveni“.

„Tato varianta by mohla být schopna nakazit očkované lidi. Očekáváme, že nakažení lidé, kteří byli očkováni, budou chráněni před vážným onemocněním,“ řekl Sahin na konferenci pořádané agenturou Reuters. Dodal, že přesnější informace budou mít vědci za několik týdnů.

Poznamenal však, že časem zřejmě bude potřeba vyvinout novou vakcínu proti covidu-19, otázkou však zůstává kdy. Vzhledem k neustálému mutování viru je podle Sahina stále více pravděpodobné, že se proti onemocnění bude nutné očkovat každý rok, podobně jako je tomu u chřipky. Čím více lidí je ale naočkovaných, tím méně je podle něj koronavirus schopen mutovat.

Mluvčí WHO Christian Lindmeier v pátek novinářům řekl, že podle předběžných dat se stále zdá, že omikron bude nakažlivější než nyní dominující varianty. Ohledně jeho škodlivosti pro lidské zdraví však zatím není dostupných příliš mnoho informací a WHO potřebuje čas, aby ji posoudila. „Zatím jsem neviděl zprávy o úmrtích spojených s omikronem,“ řekl Lindmeier.

Poznamenal však, že by se výrobci měli začít zabývat možností, že bude nutné jejich očkovací látky upravit. „Velmi doporučujeme výrobcům vakcíny, aby začali plánovat dopředu pro případ, že budou muset upravit nynější vakcíny. Je dobré jen nečekat na to, až zazní poslední varovný signál.“

Variantu omikron se poprvé podařilo identifikovat na jihu Afriky, v současné době se však již zřejmě komunitně šíří v řadě zemí po celém světě. Experti se domnívají, že by se brzy mohla stát jednou z dominantních variant. Stále však není jasné, jak vážný způsobuje průběh covidu-19 a zda bude snižovat účinnost vakcín.

„Jak moc bychom se měli obávat? Musíme být připravení a opatrní, nepanikařit, protože jsme v jiné situaci než před rokem,“ řekla na konferenci Reuters hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. O omikronu toho vědci podle ní ještě mnoho neví. „Musíme počkat, doufejme, že bude mírnější. Ale je příliš brzy na to, dojít k takovému závěru ohledně této varianty jako celku,“ dodala. Nynější vakcíny však podle ní zjevně poskytují proti omikronu ochranu.

Podle čísel z Jihoafrické republiky by mohla být varianta až třikrát nakažlivější než delta, která je nyní zodpovědná za 99 procent všech nových infekcí po celém světě. „Tato varianta by musela být ještě nakažlivější, aby překonala (deltu) a stala se dominantní po celém světě. Je to možné, ale není možné to předpovědět,“ řekla Swaminathanová. Kde se varianta poprvé objevila, je podle ní nejasné, mohlo to být v zemi, která se příliš nevěnuje genetickému sekvenování odebraných vzorků. „Možná to nikdy nezjistíme.“