Japonská vláda ráno oznámila, že od zítřka přestane do země pouštět cizince. Bojí se rozšíření nové varianty viru omikron. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nová varianta představuje „vysoké riziko“ a hrozí, že se začne šířit v mezinárodním měřítku.

„Jedná se o dočasná, výjimečná opatření, která přijímáme v zájmu bezpečnosti, dokud nebudou k dispozici jasnější informace o variantě omikron,“ řekl premiér Fumio Kišida novinářům. Vláda zatím neuvedla, jak dlouho opatření potrvají.

Země tak následuje Izrael, který se od dnešní půlnoci uzavřel pro všechny cizince. Zákaz má trvat nejméně čtrnáct dní. Pro Izraelce, kteří se vracejí z celého světa, bude platit po příletu povinná karanténa. Ta se týká i plně očkovaných lidí. Izraelci se vrací i z Česka, které se pro ně stalo oblíbeným turistickým cílem, jen dnes z Prahy do Tel Avivu letí čtyři lety.

Izraelská vláda doufá, že do dvou týdnů bude k dispozici více informací o tom, jak účinné jsou vakcíny proti nové variantě.

Světová zdravotnická organizace vyzvala vlády zemí, aby urychlily očkování prioritních skupin a zajistily fungování základních zdravotnických služeb. Doporučila také úpravy cestovních omezení založených na pravděpodobnosti rizika. 

Podle zprávy WHO bude nutný další výzkum, který zjistí potenciál omikronu obejít imunitu vyvolanou očkováním. Tyto údaje WHO očekává v nadcházejících týdnech. Dají se předpokládat případy nákazy covidem-19 i u očkovaných osob, ale v malém a předvídatelném měřítku, dodala zpráva.

Zákaz zavedly i další země, například Maroko. Podle zprávy Světové turistické organizace z konce minulého týdne je úplně uzavřena asi pětina celosvětových destinací. 98 procent zemí pak má zavedeny alespoň nějaké restrikce při přicestování do země.

Austrálie kvůli obavám z nové varianty koronaviru omikron odložila plán, který počítal s částečným znovuotevřením hranic 1. prosince, uvádí AFP.

Úplná uzávěra cestujícím ze zahraničí jako v Japonsku či Izraeli je zatím spíše výjimkou. Už v minulém týdnu omezila řada států přicestování z afrických zemí. K restrikcím se připojilo třeba Nizozemsko, Itálie, Francie, USA či Kanada.

Od soboty nemohou do České republiky vstoupit občané mimounijních zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích – Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Češi, kteří se z těchto zemí vrací, musí po příletu do samoizolace a na test.

S přispěním ČTK