Nová varianta koronaviru se snáze přenáší a objevuje se u ní vysoké množství mutací. První potvrzený případ varianty omikron, jak ji označila Světová zdravotnická organizace, se dnes možná objevil v České republice. Výsledky testované ženy prověřuje laboratoř, známy by měly být v neděli. Podobné zprávy plní v posledních dnech světová média. Státy na rizikovou mutaci reagují novými restrikcemi a vědci i výrobci vakcín se pokouší zjistit, jaké následky bude zmutování koronaviru mít v kontextu celosvětové pandemie.

Součástí nových opatření spojených s omikronem jsou i zákazy cestování z Jihoafrické republiky, kde se nový typ koronaviru podle dosavadních zjištění objevil poprvé. Zdravotníci jej detekovali také v Botswaně, Hongkongu nebo Belgii. Lékaři a vědci nyní usilovně sledují charakteristiky nového druhu koronaviru a na světlo světa se dostávají specifika. Řadou z nich si však nemůžeme být jistí. Nabízí se tedy otázka, co vlastně o variantě omikron víme a nevíme?

Co o omikronu víme?

Novou variantu koronaviru B.1.1.529 neboli omikron našli vědci poprvé ve vzorku, který odebrali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Lawrence Young, virolog a profesor molekulární onkologie na Wawrick Medical School ve Spojeném království označil nový typ viru za: „Nejhorší zmutovanou variantu, kterou jsme dosud viděli. Tato varianta má charakteristiky některých dalších typů koronaviru, které jsme detekovali v předchozích mutacích. Žádná z nich ale nekombinovala tolik změn od základní varianty viru v jedné mutaci.“

Omikron má velké množství mutací a jejich „konstelace“ je podle vědců nezvyklá. Celkově jich výzkumníci v laboratořích prozatím napočítali okolo padesáti. Podle genetiků z Jihoafrické republiky více než 30 z nich bylo nalezeno v takzvaném „spike proteinu“, tedy proteinu, který virus používá k tomu, aby se dostal do lidské buňky, na niž následně zaútočí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.