Na jihu Afriky se šíří nová varianta covidu, která by údajně mohla být až o 500 procent nakažlivější oproti současné variantě delta. I ta je přitom výrazně nakažlivější než původní, „ryzí“ koronavirus. Zároveň není vyloučené, že by nová varianta mohla prolomit ochranu, kterou proti covidu poskytují současné vakcíny. K potvrzení nebo vyvrácení této obavy jsou ale potřeba ještě další analýzy.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová připomněla, že výrobci vakcín, kterými se očkuje v zemích Evropské unie, mají podle uzavřených smluv povinnost upravit své vakcíny tak, aby byly proti jakékoliv nové variantě odolné. Firma BioNTech, která  spolu s firmou Pfizer vyvinula nejpoužívanější vakcínu, už oznámila, že by měla během dvou týdnů být schopná zjistit, zda její vakcína nové variantě odolá.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli nové variantě svolala mimořádné krizové zasedání. Řada zemí včetně Česka už vůči lidem, kteří se vrací z jižní Afriky, zavádí přísná opatření. Nová varianta „vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná“, uvedl český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

České ministerstvo zdravotnictví v pátek představilo kroky, které přijme pro zabránění šíření nové varianty v Česku. Občané ČR a EU budou moci z osmi afrických zemí do Česka vstoupit pouze za přísných epidemiologických podmínek. Nejsou doporučeny cesty do těchto oblastí. Od soboty pak nebudou moci do ČR přijet občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích: v Jihoafrické republice, Botswaně, Namibii, Mosambiku, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe a Zambii. Opatření zatím platí do 12. prosince.

„Sledujeme situaci a jsme velmi obezřetní. Ta varianta je extrémně zmutována. Má potenciál být velmi infekční a dokonce vytlačit deltu podobně, jako delta vytlačila alfu. Nechci ovšem teď malovat čerta na zeď. Budeme přijímat opatření, která se týkají zemí, v nichž se tato varianta vyskytla. Ostatně k tomu nyní přistupuje celá EU,“ řekl Vojtěch HN.

Laboratoře v České republice v tuto chvíli nehlásí záchyt pozitivního vzorku nové varianty koronaviru. Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu i další laboratoře jsou ovšem schopny tuto variantu detekovat. V Evropě se už ovšem první potvrzený případ objevil v Belgii.

„Kdyby se tato varianta dostala dostala do Česka, dopad na pandemii by se projevil nejspíše až na jaře, zas tak rychle se totiž nešíří,“ uvedl pro HN molekulární genetik Jan Pačes. „My o nových mutacích předem víme a očekáváme s velkou mírou pravděpodobnosti, že by mohly mít nějaký význam – víme o těch, které zrychlují šíření viru, nebo o těch, které unikají imunitě. Tahle varianta si podobných mutací pořídila dost. Takže jsou na místě obavy, ale žádné studie zatím nevznikly a těch potvrzených případů je v tuto chvíli extrémně málo,“ dodává s tím, že plně sekvenovaných bylo zatím na světě jen 66 případů této varianty, která se původně předpokládalo dostane označení ný. Světová zdravotnická organizace nakonec ale označila variantu jako omikron.

Velká Británie už kvůli nové variantě zakázala lety z několika zemí jižní Afriky včetně Jihoafrické republiky. Ke stejnému kroku vyzvala země Evropské unie taky šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Některé státy, například Německo, to už udělaly.

Lidé, kteří v posledních dnech přiletěli do Velké Británie ze zemí v jižní Africe, tak musí povinně na 10 dní do karantény – a to nikoliv doma, ale v objektu, který jim určí vláda. Do té doby, než úřady tuto karanténu zorganizují, platí zákaz všech letů z těchto šesti jihoafrických zemí. Následně budou muset do karantény všichni další cestující, kteří z nich přiletí.

Na jihu Afriky se šíří varianta zatím pojmenovaná B.1.1.529 SARS-CoV-2. Jako první ji identifikovali v Botswaně. „Potřebujeme více dat, ale preventivní opatření děláme už teď,“ prohlásil britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Podobné kroky jako Británie už podnikl také Izrael nebo Hongkong, o opatřeních uvažují i Singapur a Japonsko.

V pátek se kvůli nové variantě mimořádně schází WHO. Vědci o variantě mluví jako o dosud nejnebezpečnější – už nyní převládající delta se přitom šíří výrazně víc než původní varianty covidu.

„Klíčovou otázkou, na kterou musíme získat odpověď, je, jaký je dopad nové varianty na vakcíny,“ řekl Tulio de Oliveira, ředitel jihoafrického protiepidemického institutu CERI, deníku Financial Times. Na Twitteru dodal, že se nová varianta šíří mimořádně rychle.

Nové varianty viru se také nepřesně nazývají mutace. Ve skutečnosti se každá varianta skládá z jednotlivých mutací. O tom, že by virus mohl prolomit stávající vakcíny, se spekulovalo už v případě varianty delta. Nakonec se to ale nepotvrdilo.

S přispěním Jakuba Mikela a Matěje Pura.