Neobvyklou akcí chce rakouská veřejnoprávní televize a rozhlas ORF přimět ještě víc lidí k očkování. Spouští ze své iniciativy očkovací loterii. Vyhrát se dá zhruba tisíc cen, třeba montovaný rodinný dům, elektroauto, vybavení kuchyně nebo chytré televize. „Všechny ceny dávají k dispozici rakouské podniky,“ stojí na webu stanice. Soutěž odstartovala v pondělí večer.

Pravidla jsou jednoduchá. Zúčastnit se mohou lidé starší 18 let, kteří v zemi žijí a nechali či nechají si mezi 1. říjnem a 20. prosincem dát první, druhou nebo třetí dávku vakcíny. Zaregistrovat se pak musí na webu ORF. Potvrzení o očkování nikam nenahrávají, ale prokázat se jím budou muset v případě výhry. Kdo měl štěstí, se oznámí na Štědrý den.

Ředitel ORF Alexander Wrabetz uvedl, že novinářky a novináři jednotlivých stanic dělají vše pro to, aby o koronaviru informovali na základě vědeckých poznatků. „Přesto vysvětlování a informování někdy nestačí,“ řekl. Loterie tak má být další dodatečnou motivací k očkování.

Rakousko poslední více než měsíc zvyšuje tlak na neočkované.  Nejprve zavedlo na pracovišti pravidlo 3G (vychází z německých výrazů pro očkované, osoby po prodělané nemoci a testované), později přestalo uznávat testy pro řadu aktivit, následně zavedlo lockdown pro neočkované. V reakci na to v zemi dramaticky vzrostl zájem lidí o očkování. 

Kvůli vysokému počtu nakažených, kdy je sedmidenní incidence okolo 1100 případů na 100 tisíc obyvatel, ale od pondělí platí lockdown pro všechny. Zavřít musela například i lyžařská střediska, kde se sezona rozběhla. Zatím se počítá s tím, že po 13. prosinci by zůstal lockdown jen pro neočkované. V úterý poprvé po dvou týdnech počet nakažených klesl pod hranici 10 tisíc případů, předtím nebylo výjimkou až 16 tisíc nově infikovaných. Nadále ale roste množství pacientů v nemocnicích.

Nynější loterie není v zemi první. Na podzim se očkovací soutěž osvědčila v nejvýchodnější a také nejméně lidnaté spolkové zemi Burgenlandsko. K první dávce přesvědčila více než 10 tisíc lidí. Mezi očkované se rozdělilo 1000 cen včetně automobilů, elektrokol nebo iPhonů. Burgenlandsko mělo začátkem listopadu proočkovanost 73 procent, zatímco rakouský průměr činil 66 procent. V Rakousku, kde žije zhruba devět milionů lidí, zaznamenali od začátku epidemie 1,08 milionu případů koronavirové nákazy a 12 114 nakažených zemřelo.