Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února navíc zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Po jednání s hejtmany spolkových zemí to dnes oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Omezení se budou týkat i naočkovaných proti covidu-19 – dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20, řekl kancléř.

Rakousko je první zemí Evropské unie, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volný pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. Podle Schallenberga je potřeba v současné chvíli „čelit skutečnosti“. „Navzdory měsícům přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí k vakcinaci,“ řekl konzervativní kancléř.

V Rakousku je nyní plně naočkovaných asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. „Trvale navýšit počty naočkovaných je jediným prostředkem, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu,“ poznamenal šéf rakouské vlády. „Nechceme pátou vlnu,“ dodal.

Povinnost být naočkován začne pro Rakušany platit od 1. února, kancléř však poznamenal, že detaily opatření oznámí vláda v příštích týdnech. Zatím zmínil jen to, že za porušení bude občanům hrozit pokuta.

Schallenberg rovněž nepřímo kritizoval pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), která se dlouhodobě staví k očkování negativně. Jejich kritiku vakcinace označil za „útok na náš zdravotní systém“.

Kancléř vyjádřil znepokojení nad tím, že narůstá počet lidí s těžkým covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Od pondělí proto mimo jiné přejdou žáci na domácí výuku. Schallenberg nejprve oznámil uzavření škol, ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein však následně řekl, že zůstanou otevřené pro žáky, jejichž rodiče jim nebudou schopni zajistit hlídání. Všechny však vyzval, aby zůstali doma, pokud to bude možné.

Lidé budou moci vycházet ven jen kvůli nákupu nezbytného zboží, při cestách do práce nebo kvůli cvičení. Zavřeno bude mít většina obchodů a také všechny restaurace, ruší se veškeré kulturní akce.

Vláda zhodnotí účinek uzávěry po deseti dnech a rozhodne, zda ji ještě prodlouží. Nejpozději 13. prosince však podle Schallenberga lockdown skončí pro naočkované obyvatele nebo ty, kteří se nedávno z covidu-19 zotavili. Pro nenaočkované budou omezení platit nadále.

Rakousko po dobu plošné koronavirové uzávěry také zakáže vstup do země za účelem turistiky. „Turistické cesty do Rakouska nebudou během lockdownu možné,“ uvedl oficiální turistický portál Austria.info s tím, že bližší informace sdělí, jakmile budou k dispozici.

Rakousko již zavedlo omezení volného pohybu pro nenaočkované v pondělí, nařízení však nepřineslo kýžený efekt a počty infikovaných nadále stoupaly. Země ve čtvrtek oznámila poprvé od začátku pandemie přes 15 000 nových nákaz za den, sedmidenní incidence se tam blíží 1000 infikovaným na 100 000 obyvatel.

Nejhorší situace panuje v Horních Rakousech a Solnohradsku, jejichž hejtmani veřejně vyzývali spolkovou vládu, aby lockdown zavedla. Již předem avizovali, že jsou případně připraveni uzávěru vyhlásit alespoň na území svých spolkových zemí.

Konzervativec Schallenberg se vyhlášení plošné uzávěry dlouho bránil a v pátek označil vyhlášená opatření za velmi bolestivá. Čelil však tlaku svých koaličních partnerů ze strany Zelených i hejtmanů, kteří chtěli rozhodnější kroky spolkové vlády. Kabinet však zatím nezavedl noční zákaz vycházení, který navrhoval Mückstein a kancléř se k němu dlouhodobě staví odmítavě.