Rakousko ve čtvrtek ohlásilo dosud nejvyšší počet nově nakažených koronavirem, tamní laboratoře poprvé od začátku pandemie zachytily přes 15 tisíc nákaz za 24 hodin. Na vzestupu je také sedmidenní incidence, která nyní dosahuje 971 nemocných na 100 000 obyvatel. Některé spolkové země kvůli šíření viru začínají plánovat plošnou uzávěru na svém území a řada činitelů vyzývá spolkovou vládu, aby podobný krok zavedla v celém Rakousku namísto nynějšího lockdownu pro neočkované, píše agentura Reuters.

Rakouské úřady oznámily 15 145 nových infekcí. Při minulé, dosud největší vlně nákazy, jež zemi zasáhla asi před rokem, přitom denní počet nově nakažených dosáhl maximálně necelých 9600. Země tehdy zavedla plošný lockdown.

Nejvíce zasažené jsou nyní Horní Rakousy, které jsou baštou pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), jež se staví kriticky k očkování proti covidu-19. V této spolkové zemi se objevuje největší počet infikovaných vzhledem k počtu obyvatel a zároveň je tam naočkovaná nejmenší část lidí. Silně zasažené je rovněž Salcbursko. V celém Rakousku je plně naočkovaných 66 procent obyvatel.

Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer ve čtvrtek řekl, že pokud plošnou uzávěru nezavede spolková vláda v celé zemi, je připraven ji vyhlásit ve své spolkové zemi, která sousedí s Jihočeským krajem. „Pokud nebude zítra (v pátek) nařízen celostátní lockdown, rozhodně bude několikatýdenní lockdown v Horním Rakousku společně se Salcburkem. Budeme to koordinovat se sousední oblastí (Salcburskem) a se spolkovou vládou,“ řekl podle rakouských médií v místním parlamentu.

Plány na zavedení uzávěry potvrdil agentuře APA salcburský hejtman Wilfried Haslauer. Hejtmani devíti rakouských spolkových zemí budou o dalším postupu jednat na svém setkání v pátek, k rozhovorům přizvali také kancléře Alexandera Schallenberga a ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina.

Německo plánuje zpřísnit restrikce pro neočkované

Neočkovaní v Německu nebudou smět bez negativního testu na koronavirus cestovat veřejnou dopravou a vstoupit na pracoviště, kde nelze vyloučit kontakt s jinými lidmi. Spolkový sněm ve čtvrtek schválil příslušnou novelu zákona o potírání infekčních chorob, která s novým zpřísněním karanténního režimu počítá. Návrh zákona musí v pátek odsouhlasit Spolková rada zastupující německé spolkové země. Zda se tak stane, ale jasné není, protože konzervativní premiéři hrozí, že právní předpis prosazovaný budoucí vládní koalicí sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) zablokují.

Úpravu zákona z 688 přítomných poslanců podpořilo 398, proti bylo 254 zákonodárců. Zbytek se zdržel.

Spolkový sněm se rozhodl zákon novelizovat, protože 25. listopadu skončí stav epidemie celostátního významu. Tento nouzový režim, který platí od loňského roku, dával vládě značné pravomoci k zavádění karanténních opatření. Nyní bude mít hlavní slovo parlament. Konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové s úpravou zákona nesouhlasí a přeje si zachovat stávající nouzový režim, což ale budoucí koalice předpokládaného sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze odmítá.

Novela vyžaduje od všech s výjimkou dětí pro cestování veřejnou dopravou doklad o očkování, prodělání nemoci, případně negativní test. Opatření se bude týkat vlaků, autobusů, ale také leteckých spojů. Obdobné omezení bude platit i na pracovištích, kde není vyloučen osobní kontakt s ostatními lidmi. Neočkovaní zaměstnanci tak budou každý den muset podstupovat rychlotest, nebo každých 48 hodin PCR rozbor.

V Německu mají nyní obyvatelé nárok nejméně na jeden test týdně zdarma, některé regiony jich ale z vlastního rozhodnutí poskytují více. Pro zaměstnance tak změna zákona bude v některých případech znamenat, že si při využití PCR rozboru budou muset nejméně dva testy týdně platit sami. Testy ale může zdarma nabízet zaměstnavatel.

Do pečovatelských domovů bude nehledě na očkování vstup podmíněn aktuálním testem. Důvodem je snaha ochránit rizikové skupiny obyvatel, protože i očkovaní mohou infekci přenášet.

Úřady očekávají, že kvůli zpřísnění karanténních podmínek se zvýší počet podvodů s testy a také případy padělání dokladů o očkování. Novela zákona za to zavádí trest až pěti let vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist